O prodeji rozhodli zastupitelé hutnického města. Usnesení počítá s tím, že půjde minimálně o 51 milionů korun. Podle šéfa investičního odboru v Třinci Daniela Fojcika takovou formulaci požadovala právě ostravská firma. „Neměli jsme důvod zjišťovat, proč to tak chtějí. Ale můžeme očekávat, že to bude víc než těch jednapadesát milionů,“ řekl redakci Fojcik.

Dodal, že jednání stále probíhají. Zatím tak není jasné, kdy dojde k podpisu kupní smlouvy. „Chceme, aby to bylo co nejdříve,“ uvedl Fojcik. Upozornil, že zastupitelé s prodejem plynovodu poprvé souhlasili již před čtyřmi lety, kdy se jeho cena odhadovala na 17 až 18 milionů korun. „Jestli šla cena až tak nahoru, to nemohu posoudit. Ale doplnili jsme i nějaké plynovody navíc,“ prohlásil.

Společnost SMP Net je současným provozovatelem plynárenských zařízení v katastru Třince. Jako jediná projevila zájem o jejich koupi. Starostka Věra Palkovská (SN 1) již dříve uvedla, že firma během jednání svou nabídku zvýšila z původních 45 na 51 milionů korun.

Ještě v červenci přitom nebylo jasné, zda se o prodeji bude vůbec hlasovat. Jednatelé společnosti SMP Net totiž rozhodli o tom, že veškeré odkupy pro letošní rok budou pozastaveny do doby, než proběhne jejich analýza.

Třinec podle usnesení dostane peníze ve třech splátkách. Do měsíce od podpisu smlouvy to bude minimálně 21 milionů korun, do jednoho roku dalších nejméně patnáct milionů. Poslední splátka má být uhrazena do června 2009.

Podobnou částku v posledních letech Třinec za prodej městského majetku neobdržel. Prodej stovek městských bytů před třemi lety znamenal příjem asi 25 milionů korun. „Ještě nevíme, kdy bude podepsána smlouva. Předběžný návrh rozpočtu na příští rok bude koncem října, ale určitě se v něm nějaká částka objeví. Momentálně nejsem schopna říci, jestli to bude celá první splátka,“ řekla včera redakci vedoucí ekonomického odboru Michaela Mitrengová.

Předpokládá, že miliony korun by putovaly do rezervy na investiční akce, na které město získá dotaci a jež počítají se spolupodílem města.