V memorandu, které v pondělí podepsali ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala a nový výkonný ředitel OKD Dale Ekmark, totiž už těžební firma deklaruje svou ochotu změnit své rozhodnutí o uzavření šachty ke 31. 12. letošního roku.

Expertní komise, ve které bude mít zástupce stát i OKD, bude už od zítřka hledat řešení, které by podle ministra Jiřího Ciencialy bylo co nejlepší pro zaměstnance šachty, výhodné pro stát a zároveň přijatelné pro OKD. Nejpozději do konce března by měla být nejvýhodnější varianta řešení na stole.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v memorandu deklaruje, že připraví pro vládu ČR podklady k možnosti poskytnout OKD státní podporu k uzavření Dolu Paskov a případně také návrh na koupi Dolu Paskov za symbolickou korunu do vlastnictví státu. Těžební firma pak uvádí, že je ochotná přehodnotit své rozhodnutí o uzavření Dolu Paskov k poslednímu prosinci letošního roku a prodloužit těžbu do konce roku 2016 na své náklady. Podmínkou je poskytnutí státní podpory na následnou technickou likvidaci dolu.

Dale Ekmark, výkonný ředitel OKD, uvedl, že těžební společnost už nemůže ne spoléhat na svou strategickou polohu ve středu Evropy. „Našimi hlavními konkurenty jsou v současnosti Austrálie a Amerika. Rok 2013 byl velice obtížný, rok 2014 bude náročný. Věřím ale, že tým, který máme v OKD i na Dole Paskov, dokáže dosáhnout zásadního zlepšení," dodal výkonný ředitel OKD.

Co si o o tom myslí ministr Jiří Cienciala, odboráři a samotní horníci? 

Více k tématu se dočtete v úterní tištěné nebo elektronické verzi Deníku.

#flash|https://g.denik.cz/72/f9/denik-tisk.swf|500|115|denik_tisk#