Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci už opět mohou žádat o půjčky na nákup nové techniky a půdy

REGION - Žádosti o poskytnutí dotace úroku bankovního úvěru na nákup zemědělské techniky a privátní zemědělské půdy od konce května opět přijímá Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond.

27.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Daniel Smola

Podle Táni Králové by tak měl Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) letos zemědělcům pomoci částkou přes sedm set milionů korun. „Fond přizpůsobil své podpory novým pravidlům Evropské unie ke státní podpoře v zemědělství a lesnictví pro období 2007 až 2013. I nadále bude určitě důležitým partnerem zemědělců při uskutečňování jejich investičních záměrů,“ uvedl při zveřejnění nových zásad pro poskytování finanční podpory ministr zemědělství Petr Gandalovič. Zároveň dodal, že už druhý rok nečerpá PGRLF žádné prostředky ze státního rozpočtu. Cílem programů Zemědělec a Půda, ve kterých PGRLF pokračuje, je přispět k modernizaci v zemědělství, ke zvýšení efektivnosti podnikatelů, ke snížení výrobních nákladů a k vyšší jakosti. Program Zemědělec pak slouží k podpoře nákupu široké řady strojů používaných jak v rostlinné, tak živočišné výrobě, a to formou dotace části úroků z úvěrů. U programu Půda spočívá podpora v dotování části úroků z hypotečního úvěru na nákup nestátní zemědělské půdy. Dosud zemědělci nakoupili s pomocí fondu zhruba třiatřicet tisíc hektarů. Podle ministra připravené podpory Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond významně zvýhodňují mladé zemědělce. „Chceme zlepšit možnosti mladých zemědělců při získávání finančních prostředků na pořízení techniky a půdy, a tím přispět ke zlepšení věkové struktury v českém zemědělství. Podnikatelé do čtyřiceti let dostanou vyšší dotaci části úroků z úvěrů pro nákup techniky a půdy,“ doplnil ministr Gandalovič. O podporu z programů PGRLF mohou žádat zemědělští podnikatelé, jejichž příjmy ze zemědělské výroby a ze zpracování zemědělské produkce včetně dotací tvoří alespoň pětadvacet procent celkových příjmů. Zároveň musejí splňovat kritéria pro malý a střední podnik, to znamená, že zaměstnávají méně než 250 osob a jejich roční obrat je nižší než padesát milionů eur. U programu Půda musejí žadatelé splňovat další specifické podmínky, především nejméně tři roky hospodařit na nakupovaných pozemcích nebo na půdě v sousedství. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond vznikl v roce 1993 a umožnil za dobu svého působení čerpat úvěry pro české zemědělce v objemu přes sto miliard korun. Výše celkových přiznaných dotací za dobu existence Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond se blíží dvaceti miliardám korun. I nadále bude důležitým partnerem zemědělců při uskutečňování jejich investičních záměrů. Petr Gandalovič

27.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Nový chodník v Čeladné.

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení