„My jsme dělali seno, takže nám to i vyhovovalo," usmál se ve čtvrtek Robert Cieślar.

„Na seno to počasí bylo ideální. Ale je fakt, že zvířata trpěla, hlavně ten čtvrtý den. To jsme poznali," konstatoval s tím, že pokud je venku pětatřicet stupňů, tak „sedět v tom hicu v traktoru" samozřejmě také není nic příjemného.

Loni na jaře zemědělskou firmu potrápily vydatné srážky, které zdramatizovaly zejména setí kukuřic. To pak firma později pociťovala i při sklizních, kdy potřebovala část krmiva na letošní rok dokoupit.

Robert Cieślar by se naopak nezlobil, kdyby se zopakovalo loňské léto, kdy byl dostatek času a prostoru ke žním. Na druhou stranu ví, že ideální počasí, kdy se střídají rozumné teploty s mírnými dešti, patří v posledních letech spíše do oblasti snů. „To by si přál každý, ale já jsem takové ideální počasí zatím nezažil na to jsem tady ještě krátce," řekl s úsměvem.

„Každý rok se něco objeví velké sucho, velké deště. Ale že by to bylo likvidační? To ne. To počasí prostě patří k našemu typu podnikání," konstatoval. Připadá mu, že výkyvy jsou čím dál tím větší, ale s tím se zemědělci musí poprat. „Musíme to vidět optimisticky, že příroda si s tím taktéž vždycky poradí," říká Robert Cieślar.

Šéf frýdlantských zahrádkářů Jiří Saniter doporučuje lidem, aby se intenzivnějšímu zalévání začínali věnovat, když už venkovní teploty překračují pětadvacet stupňů.

„V posledních dnech to bylo až pětatřicet, což je opravdu tropické počasí. Rostliny a stromy proto nutně potřebují vodu. Zalévat se ale nesmí přes poledne, je vhodné a nesmírně důležité počkat do podvečerních hodin. Ani těch srážek nebude v nejbližší době tolik, kolik meteorologové původně slibovali," uvedl Jiří Saniter s tím, že co se týče úrody, nevidí to vůbec špatně. „Myslím si, že by se letos mohlo urodit opravdu hodně jablek a švestek. Pálenice nejspíš pojedou na podzim na plný výkon. Jen hrušek bude asi o něco méně. Samozřejmě se to může lišit lokálně," zamyslel se včera Jiří Saniter.