Palmu vítězství si nakonec po napínavém boji odnesl Žatec, jehož obyvatelům se 22. dubna během pěti hodin podařilo nashromáždit rekordních 28 gramů baterií na hlavu.

Hned 23. dubna se soutěž přesunula do Třince. Počasí akci na náměstí Svobody příliš nepřálo, i tak byl výsledek slušný – celkem se vybralo 1002,3 kilogramu, tedy 26,8 gramu na jednoho obyvatele. „K den starému rekordu Žatce chybělo 50,5 kilogramu,“ naznačila šéfka třineckého odboru životního prostředí Jana Gawlasová.

Podle pravidel se i v hutnickém městě započítávaly baterie všech běžných typů. Od plochých baterií, přes tužkové, devítivoltové, monočlánky, knoflíkové baterie až po akumulátory z mobilních telefonů, notebooků, akumulátorových vrtaček a šroubováků.

Nesbíraly se však automobilové akumulátory. „Baterie nasbírané na Dni Země v Třinci byly převezeny na sběrný dvůr naší firmy do Oldřichovic. Tam budou v meziskladu čekat na odvoz do Kladna, kde si je převezme firma, která baterie vytřídí dle druhu a pak předá zpracovatelům, kteří z nich znovu získávají kovy k další výrobě baterií. Zpětný odběr baterií zajišťuje Ecobat,“ řekla na dotaz redakce Irena Lipovčanová ze společnosti Nehlsen Třinec.

Později se o zápis pokusila ještě Mladá Boleslav, zde lidé nasbírali 21 gramů na hlavu. „Díky této akci jsme během tří dnů sebrali téměř čtyřiadvacet metráků baterií, což ale není její hlavní přínos. Mnohem důležitější je fakt, že obyvatelé tří měst dnes dobře ví, že je nutné vybité baterie recyklovat. Poznali, jaké riziko články vyhozené na skládku pro přírodu znamenají, a seznámili se se systémem sběrných míst v jejich městě,“ uvedl Petr Kratochvíl ze zmíněné neziskové společnosti Ecobat, která se sběrem baterií zabývá a soutěž spolupořádala. S myšlenkou na vytvoření rekordu přišla v roce 2008.

Aby nebyla znevýhodněna malá města, je možné vytvořit nejen rekord absolutní, tedy v celkovém množství sebraných baterií, ale i v množství na jednoho obyvatele. Sbírá se vždy pět hodin a počet obyvatel doloží město ověřeným zápisem z matriky.

Pravidla byla konzultována s agenturou Dobrý den z Pelhřimova, která se rekordy v ČR zabývá a vydává také českou obdobu Guinessovy knihy rekordů.

Problematice odpadů se věnuje dnešní regionální příloha Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.

Kam dál? Krize: Nehlsen prý ve ztrátě není