Od začátku listopadu do konce března sice musejí mít zimní gumy podle zákona auta na všech silnicích v České republice, ale jen když na cestě leží sníh či led. Pokud však je u silnice příkazová dopravní značka Zimní výbava, na letních pneumatikách by tam řidiči raději neměli vjíždět. A to bez ohledu na počasí. „Na Frýdecko-Místecku se jedná například o oblast okolo přehrady Šance a v Bílé," upozornil frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk s tím, že v případě porušení zákona hrozí řidiči bloková pokuta až do výše dvou tisíc korun.

Zimní pneumatiky v teple hůře brzdí

Například v Ostravici si povinnou zimní výbavu nemůžou vynachválit. Starosta obce Miroslav Mališ před časem řekl, že řešení, ke kterému ve vesnici přistoupili v roce 2009, se ukázalo jako správné a systémové. Povědomí o dopravní značce zobrazující sněhovou vločku a osobní auto na modrém poli, která se na tuzemských silnicích objevuje od roku 2008, postupně stoupá. „Značku znám, ale nejezdím do míst, kde by byly zimní pneumatiky povinné, takže už jsem přezul na letní. Počasí má být dobré, tak proč ne. V servisu mě to stálo zhruba stejně jako loni," poznamenal na jednom z parkovišt v Místku Petr Chytil.

Odborníci příliš nedoporučují dojíždět zimní pneumatiky i na jaře. Při teplotách nad sedm stupňů totiž mají horší vlastnosti než letní. Hůř brzdí a také zvyšují spotřebu paliva. „Ještě mám zimní gumy, zatím jsem se k výměně nedostal. Moc toho nenajezdím, takže na to nespěchám. A ráno bývá ještě docela chladno," řekl v ulicích Frýdku-Místku jeden z řidičů Jiří Nosek z Ostravy.