VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve zdravotnictví by měla být hlavním měřítkem kvalita

Ostrava − Krize ve zdravotnictví je zažehnána, velká část lékařů už také stáhla zpět své výpovědi. Na to, jak vnímal dosti vyhrocenou situaci ve zdravotnictví, co říká formě protestu i na další otázky jsme se zeptali Filipa Horáka, generálního ředitele společnosti Agel.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Vítkovická nemocnice v OstravěFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

Ta je největším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě. V současné době provozuje v České republice deset nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení.

Vraťme se ještě k akci Děkujeme, odcházíme. Co říkáte způsobu protestu, který lékaři zvolili?

Přestože jsem také lékař a s některými motivy protestu lze souhlasit, zvolená forma se mi od začátku nelíbila. Poslední měsíc, podle mého názoru, akce hraničila s vydíráním. Myslím si, že i organizátorům se ulevilo, když nakonec došlo k dohodě. Pokud se na to podívám z pozice manažera odpovědného za chod nemocnic, bylo by absolutně nepřijatelné, když bychom nebyli schopni pacientům zajistit péči. V tomto ohledu byl a bude pro mě zájem pacienta nadřazen nad požadavky lékařů, byť by byly třeba i oprávněné.

V nemocnicích, které provozuje Agel, lékaři výpovědi nedávali…

Nemyslím si, že by se naši lékaři nějak lišili od svých ostatních kolegů. Hlavní důvod, proč nedávali výpovědi, byl asi v tom, že jsme u nás situaci začali řešit ihned, jak nastala. Už loni na podzim jsme ji vyhodnotili tak, že by mohla vyústit v dosti velký problém a začali jsme se zástupci lékařů jednat o navýšení jejich platů.

V závěru roku jsme s lékaři uzavřeli dohodu, že jim navýšíme průměrný plat o osm procent bez ohledu na to, jak celá akce dopadne. Lékařům jsme také vysvětlili, že pokud dají hromadné výpovědi, poškodí nejvíc svého zaměstnavatele a paradoxně dojde ke zhoršení jejich situace, neboť zdravotní pojišťovny budou nemocnicím krátit úhrady. To se nakonec i potvrdilo…

Má podle vás akce „Děkujeme, odcházíme“ své vítěze a své poražené?

Nechci se pouštět do hodnocení celé akce, velmi totiž záleží na úhlu pohledu. Jeden důsledek se ale přímo dotýká i naší společnosti. V nervózní době vrcholící kampaně se celý sektor soukromého zdravotnictví ukázal jako stabilizující prvek celého systému. Veřejnost se mohla přesvědčit o tom, co my už dávno víme: totiž, že jsme v mnoha případech schopni řídit nemocnice a zdravotnická zařízení lépe než veřejná správa. My jsme byli připraveni se o naše pacienty postarat. Například v celém Moravskoslezském kraji byla z devíti porodnic připravena od prvního března fungovat pouze naše porodnice ve Vítkovické nemocnici a pak už jen fakultní nemocnice v Porubě. V Olomouckém kraji, kde všechny krajské nemocnice provozuje Agel, byly všechny tyto nemocnice připraveny fungovat bez omezení.

Objevily se informace, že memorandum dohodnuté ministrem zdravotnictví a odbory nezajistí mzdový růst lékařů v nemocnicích, které jsou soukromé nebo jsou spravovány soukromým subjektem. Tyto nemocnice mohou peníze použít třeba na nákup nových přístrojů…

Zmíněné peníze použijeme samozřejmě na navýšení mezd. K tomu, abychom mohli poskytovat špičkovou péči, potřebujeme kvalitní a motivovaný personál. Ten musíme zaplatit minimálně stejně dobře jako v okolních nemocnicích. Pokud by tomu tak nebylo, jednoduše by nám odešel jinam. Z těchto důvodů samozřejmě musíme naši mzdovou politiku přizpůsobit okolí. Navíc kvalitní zaměstnanci jsou to nejcennější, co každá úspěšná firma má. Proto je i v našem zájmu, abychom naše zaměstnance motivovali co nejlépe.

Můžete porovnávat, dříve jste byl ředitelem krajské Nemocnice Třinec, teď stojíte naopak v čele největší české soukromé společnosti, která poskytuje zdravotnickou péči. V čem jsou hlavní rozdíly?

Jednoznačně v motivaci. A tím nemám na mysli jen finanční. Za mého působení v letech 2006 až 2008 třinecká nemocnice realizovala roční zisk asi 26 miliónů korun. Vybudovali jsme dětské centrum operační léčby a zavedli jsme iktový program, který v loňském roce vyústil v získání statutu iktového centra (pozn. redakce: Iktové centrum je specializované pracoviště na léčbu cévních mozkových příhod). Kdybychom ale nevybudovali nic a nemocnice byla v mírné ztrátě, tak by to asi nikomu nevadilo, protože bychom se chovali stejně jako ostatní nemocnice. Nemyslím to jako kritiku, ale ve zdravotnictví to funguje stejně jako v celém hospodářství. Soukromý vlastník většinou řídí efektivněji než stát nebo jiný veřejný subjekt.

Někteří vaši kritici ale tvrdí, že vyděláváte až příliš jednoduše. Prý hlavně tím, že zavíráte neefektivní oddělení…

Skupina Agel je dlouhodobě trnem v oku některým zájmovým skupinám ve zdravotnictví. Možná také proto, že při řízení našich nemocnic opakovaně dokazujeme, že se nemocnice dá provozovat bez ztráty a ještě si může vydělat na nutné investice.

I argument, že si vybíráme jen tu péči, která je lukrativní, už jsme vyvrátili. Z našich deseti nemocnic je více než polovina bývalých okresních nemocnic, ve kterých samozřejmě poskytujeme veškerou běžnou péči obdobně jako sedmdesát procent ostatních českých nemocnic. I tyto naše nemocnice hospodaří se ziskem.

Zdravotnictví jde rychle kupředu, s tím souvisí i špičkové přístroje a další vybavení. Jak vysoké investice letos plánujete a kam budou peníze směřovat?

Loni šlo v rámci Agelu na investice 600 milionů korun. V letošním roce budou investice nepatrně nižší, jedná se o částku lehce převyšující půl miliardy. Důvodem je snížení úhrad ze strany zdravotních pojišťoven, které nám letos zaplatí jen 98 procent proti roku 2010. Celkově jsme však v posledních pěti letech, včetně plánu na letošní rok, proinvestovali dvě miliardy korun.

Letos budeme opět investovat do onkologického centra v Novém Jičíně, plánujeme nákup PET CT (pozn. redakce: PET CT je špičkový diagnosticky přístroj používaný v onkologii na odhalování zhoubné tkáně v organismu) za sto miliónů, rovněž dokončujeme stěhování našich laboratoří ve společnosti PR LAB v Novém Jičíně do kompletně rekonstruovaných prostor vybudovaných za devadesát miliónů korun. Plánujeme nákup nové angiolinky a CT do Vítkovické nemocnice a ve stejné nemocnici provedeme opravu fasád a zateplení. Rádi bychom investovali ještě více, ale my si na investice, narozdíl od ostatních nemocnic, musíme vydělat.

Přesto. Lidé u nás stále vnímají vstup soukromníka do oblasti zdravotní péče jako něco nestandardního…

Je to logické a také pochopitelné. Podnikání ve zdravotnictví se přímo dotýká toho nejcennějšího, co lidé mají: zdraví a života. Zdravotnictví je navíc jedním z hlavních témat většiny médií a tím pádem jsme pod neustálou veřejnou kontrolou.

Na druhé straně, dnes si už většina lidí ani neuvědomuje, že soukromých je u nás pětadevadesát procent lékáren, také zhruba sedmdesát procent ambulantní péče u nás už provozují soukromí lékaři. Je logické, že i část lůžkových zařízení je soukromých.

Jsem přesvědčen, že ve zdravotnictví by ale měřítkem nemělo být, zda je něco soukromé, či na druhé straně obecní, státní nebo veřejné. Rozhodujícím kritériem by měla být kvalita, a to ve všem, co zdravotnická zařízení nabízejí či poskytují.

Autor: Břetislav Lapisz

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Specialisté v oblasti personálního řízení 25 000 Kč

Specialisté v oblasti personálního řízení Personalista a HR administrátor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co vás čeká a nemine?, aktivně vyhledávat nové zaměstnance - nábory dělnických pozic, administrace nástupů, změn a ukončování pracovních poměrů (pracovně právní agenda, Úřad práce, Zdravotní pojišťovny, OSSZ atd…), koordinace lékařských prohlídek a školení, příprava podkladů pro mzdovou účetní, agenda spojená se správou vstupních karet, stravenek, vozového parku, benefitů, archív, komunikace se zaměstnanci při řešení personálních otázek, spolupráce na pracovních veletrzích, komunikace se školami, , Koho chceme do týmu?, ženu nebo muže, které HR baví a naplňuje, se SŠ/VŠ vzděláním ekonomického nebo humanitního směru, se zkušenostmi s personalistikou min. 2 roky, s jazykovou vybaveností AJ/NJ - mírně pokročilá úroveň, se znalostí MS Office, se znalostí zákoníku práce a orientaci v ostatní pracovněprávní legislativě, s velmi dobrými komunikačními a organizačními dovednosti, pečlivostí a proaktivním přístupem, , Výhodou bude:, znalost oblasti zpracování mezd, znalost SAP - HR modul, , V případě Vašeho zájmu posílejte prosím Váš strukturovaný životopis v ČJ s označením „Personalista“ na výše uvedenou adresu.. Pracoviště: Blanco professional cz spol. s r.o. [2], Příborská, č.p. 258, 739 42 Frýdek-Místek 8. Informace: Michaela Čecháčková, +420 733 133 029.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA - do 12t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 12. 6. 2018, 27. 4. 2018, 16. 3. 2018, Požadujeme - ŘP sk. C + profesní průkaz, praxe min. 2 roky., Možnost i DPP., Předem volat na tel. č.: 777 721 786 a domluvit si schůzku.. Pracoviště: Boleslav bielesz [032], Jeřabinová, č.p. 320, 739 61 Třinec 1. Informace: Boleslav Bielesz, +420 558 330 170,777 721 786.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 24 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ KOVŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: C04 a:13/6/2018, Požadujeme:, - vyučení v oboru, - s certifikátem EN ISO 9606-1, metoda 135, - praxe min. 2 roky., Nabízíme: , - stravenky, jednorázový náborový příspěvek 5.000,- Kč vyplacený při trvání PP po zkušební době. , Kontakt e-mailem, osobně (PO-PÁ 9-12 hod.) viz výše.. Pracoviště: Ferrcomp, a. s. [1], Hlavní, č.p. 1605, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Jan Lípa, .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč

Provozní elektromechanici ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 12. 6. 2018, 30. 4. 2018, Požadujeme - vyučen v oboru elektro, vyhl.50/78 Sb. minimálně § 5, ŘP sk. B, vlastní auto., Pracovník bude poslán na odborné školení v rámci profese., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: 0558331550@seznam.cz, Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Poruchová služba plyn, nám. Míru, č.p. 558, 739 61 Třinec 1. Informace: Jindřich Waloszek, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Ilustrační foto.

Ceny Talent roku 2018 rozdány

Antonín Buček: Pozici jedničky vám nikdo nezaručí

Frýdek-Místek – V minulé sezoně restartoval profesionální kariéru v druholigovém Frýdku-Místku. Po sestupu se ale fotbalový brankář Antonín Buček přesouvá do Znojma.

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Obec se dočká protihlukových zdí

Desítky milionů korun šly za poslední rok do protihlukové ochrany u silnic v regionu. Další velká zakázka, kterou vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se týká nových stěn u silnice I/11 v Mostech u Jablunkova.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT