Nejčernější obavy o osud frýdecko-místecké textilky Slezan se naplňují. Podnik je už od loňského prosince v insolvenčním řízení a nyní věřitelé textilku poslali do konkurzu. Chod společnosti převzal do svých rukou správce konkurzní podstaty. O tom, jestli Slezan definitivně ukončí výrobu a jeho majetek bude rozprodán, nebo některé z mála zbývajících provozů ještě zůstanou zachovány a budou například pronajaty případným zájemcům, definitivně rozhodně pětičlenný věřitelský výbor v polovině března, jakmile se podrobně seznámí s hospodařením fir­my.

„V provozu je zatím ještě ve Frýdku-Místku tkalcovna na Hálkově ulici u bazénu, úpravna na Beskydské ulici za Lidlem, šicí dílna a sklad pod viaduktem a také tiskárna ve Frýdlantu v Čechách. Ani tyto závody ale už pravděpodobně dlouho vyrábět nebudou. V současné době dojíždějí nasmlouvané zakázky, nové zakázky už ale nepřibývají. Shánět zakázky pro krachující podnik není snadné. O dalším postupu však teď už rozhoduje správce konkurzní podstaty, management společnosti už není oprávněn k žádným rozhodnutím,“ vysvětlil situaci dosavadní personální ředitel Slezanu Luděk Korč. Dodal, že výpověď prozatím nebyla doručena asi stovce zaměstnanců Slezanu.

Podnik má téměř 240 věřitelů, kterým dluží více než tři sta milionů korun. Účetní hodnota podniku je asi 1,37 miliardy korun, je však pravděpodobné, že tržní hodnota bude podstatně nižší. „Obávám se, že například textilní stroje jsou v Evropě prakticky neprodejné. Skoro žádné textilky už tu totiž nezbyly a pokud ano, samy se potýkají s obrovskými problémy. Potom by zřejmě stroje musely být prodány za cenu šrotu. V době hospodářské krize nebude jednoduché prodat ani budovy Slezanu,“ míní Luděk Korč.

Krach textilky se stošedesátiletou tradicí způsobila souhra celé řady faktorů. Na potížích Slezanu se největší měrou podepsala asijská konkurence. Textilka měla v českých podmínkách příliš velké náklady a levnému asijskému zboží nedokázala konkurovat. V posledním roce se k tomu přidal také pro vývoz velmi nevýhodný kurz koruny vůči euru a kvůli němu také podstatně nižší zisky. Celou situaci pak už jen urychlila celosvětová ekonomická krize, kvůli které podnik ztratil i zakázky, které ho ještě donedávna držely nad vodou. Letos v lednu například výroba v podniku meziročně klesla o sedmdesát procent. Kvůli hospodářské krizi firma přišla také o důležitého německého partnera, který byl nucen omezit dodávky pro automobilový průmysl.

Kam dál?

Slezan propouští a hrozí mu bankrot