„S ukrajinskou stranou jsme o opravách diskutovali asi od loňského listopadu. Jeden z výstupů bude oprava tanků T-64, které ukrajinská armáda potřebuje. Dohodu jsme podepsali přibližně před dvěma měsíci v Kyjevě, v současné chvíli už je podepsaný i kontrakt,“ uvedl ředitel. Ukrajinské tanky T-64 se doposud v Česku nikdy neopravovaly, proto bylo třeba techniky z VOP CZ důkladně proškolit přímo na Ukrajině. Do Česka poté dorazí i ukrajinští technici, kteří zde budou na úpravách spolupracovat.

Ilustrační foto.
V Šenově u Nového Jičína budou opravovat staré tanky pro Ukrajinu

Rozsah kontraktu mezi Českou republikou a Ukrajinou je rozdělen do dvou fází. Počítá se s tím, že dojde ke kompletní demontáži každého tanku, jeho povrchové úpravě a renovaci komponentů. V první etapě úprav dojde k opravě asi 30 dílů přímo na Ukrajině. Poté přijde na řadu druhá etapa, ve které přichází na řadu motor a systém řízení palby. „Chtěli bychom tanky společně se státními podniky a firmami, které se zabývají zbrojním průmyslem, opravit tak, abychom byli schopni realizovat kompletní generální opravu přímo tady v České republice,“ uvedl výkonný ředitel.

Výroba a vývoj komponentů v Česku

Po příjezdu tanků do VOP CZ proběhne nejprve kontrola závad. „Vojáci nám sice nahlásí, jaké konkrétní poruchy tank má, nicméně se často mohou ukázat i další skryté závady,“ popsal Kučera. Následně proběhne výměna dílů a systému za nové a modernější části. Pokud nějaký komponent chybí, mohou si ho v podniku vyvinout a vyrobit sami.

„Náhradní díly k armádní technice jsou nyní potřeba hlavně na Ukrajině, ale my si některé komponenty můžeme sami vyvinout a následně vyrobit ,“ uvedla mluvčí VOP CZ Kateřina Urban Samková.

Pozemky v Petřvaldu, kde ba mohlo stát Logistické centrum Armády ČR - červen 2023.
Mluvčí armády ČR: Dohoda o zřízení americké základny v Mošnově neexistuje

Po dokončení oprav se provádí několik testů, které prověřují, zda všechny části a systémy fungují správně. Pokud ano, přichází na řadu i jízdní zkouška. „Vše musí podléhat státnímu ověřování jakosti, což je specialita pro obranný průmysl (organizace zřízená Ministerstvem obrany ČR). Jde o jakostníky, kteří kontrolují, zda technika splňuje všechny potřebné parametry kontraktu. Poté dostane razítko a tank je připraven,“ dodal Kučera. Opravené tanky poté poputují rovnou na Ukrajinu, kde budou připraveny k použití.

Nadšenci a modeláři

Ve VOP CZ pracuje kolem 700 zaměstnanců. V úseku, kde se armádní technika renovuje, pracují především nadšenci, modeláři nebo bývalí vojáci a tankisté. Zájem o tuto profesi je spíše osobní. Nikde se obor týkající se oprav a výroby armádní techniky nevyučuje, a proto je zde běžné, že si zaměstnanci předávají znalosti z generace na generaci. „Lidi máme, nicméně jich nikde není dost, jako v každé firmě, která se zabývá opravou armádní nebo vojenské techniky. Základ zaměstnanců tady ale je, protože už máme zkušenosti s opravami a výrobou armádní techniky pro Armádu České republiky. Nyní jsme ale přijali nové kolegy, právě kvůli projektu týkajícího se ukrajinských tanků,“ vysvětlil výkonný ředitel.