Ve svém prohlášení to tvrdí zástupci představitelé Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje i krajské hospodářské komory. „Problémem je i nedostatek odborníků, neúměrný růst celkových nákladů na pracovní sílu, nedostatek elektrické energie a kapacita energetických sítí. Tato fakta jsou potvrzována odbornými průzkumy a zveřejňována, zatím ale bez odpovídajících opatření,“ uvádí se v prohlášení, které podepsali šéf hospodářské komory Pavel Bartoš a ředitel sdružení pro rozvoj Miroslav Fabian.

Zástupci podnikatelů z kraje mají obavy, že vývoj kurzu koruny vůči euru krajně ohrožuje výsledky zvládnuté hospodářské transformace Moravskoslezského kraje a účinek rozsáhlých podpůrných a investičních prostředků zaměřených na jeho rozvoj.

„Dosavadní hospodářský růst tak může být v případě pokračujícího živelného vývoje kurzu koruny znovu dramaticky a dlouhodobě omezen. Velkým rizikem je hrozba ztráty obchodních pozic na zahraničních trzích. Proto je nutné především provést rychlou a kvalifikovanou analýzu dosavadního vývoje a určit příčiny a možné důsledky současných rizik. Kurz koruny je třeba dostat na úroveň šestadvacet korun za euro i prostřednictvím zapojení bank a politického vlivu. Je nutné urychlit přípravu a realizovat přechod české měny na euro už od roku 2012,“ uvádí se dále v prohlášení.