Například UNIBON - spořitelní a úvěrní družstvo kvůli získání nových členů z řad obyvatel dnes otevřelo v Ostravě novou pobočku a snížila základní členský vklad. Unibon také zamíří za drobnými klienty přímo do podniků, které jsou jeho členy. Retailovým klientům je v současnosti otevřena většina z dvaceti kampeliček v zemi.

U největší tuzemské záložny Fio už drobní členové tvoří výraznou většinu. Členské vklady u tuzemských kampeliček se podle předsedy představenstva Unibon Davida Rusnáka pohybují od jedné koruny do 300.000 korun. Unibon nyní snížila vklad pro nové členy na 400 z dosavadních dvanácti tisíc korun. "Počet velkých klientů neklesá, ale počet malých klientů výrazně roste, a tím i jejich podíl. V naší záložně je drobných klientů výrazná většina," řekl šéf marketingu záložny Fio. Podle něj je strategií záložny stát se do dvou let bankou, proto chce mít dostatečnou základnu klientů.

close zoom_in

Vedení účtu zdarma

"Jde o to, aby klient využíval klasické bankovní služby. Vidíme, že české banky mají opravdu vysoké poplatky a že je prostor nabídnout klientům stejně kvalitní služby zdarma," dodal Vodička. Fio má nyní 6000 klientů. Ostravská kampelička Unibon má asi 140 členů, převážně jde o instituce a právnické osoby, ale počítá s rozvojem své pobočkové sítě a do dvou let chce mít 3000 členů.

Drobné klienty chce nalákat na vedení účtu zdarma a některé finanční operace bez poplatků. Pobočky chce záložna zřídit přímo v podnicích firem, které jsou členy družstva. Na tiskové konferenci to uvedl předseda představenstva David Rusnák. Ostravská záložna, která působí v Moravskoslezském kraji přibližně dva roky, má jednu expozituru v Katovicích a do konce listopadu otevře pobočku v Bratislavě a v příštím roce nejméně jednu pobočku na Moravě.

Renomé záložen je ještě složité

"V České republice budou pobočky otevírány průběžně na začátku roku 2008," upřesnil obchodní ředitel kampeličky Radek Hradil. Rusňák připustil, že renomé družstevních záložen je po vlně krachů na konci roku 1999 stále složité a narušené, i když zůstatky na účtech u záložen jsou nyní ze zákona pojištěny a na jejich fungování dohlíží Česká národní banka. "Je otázka několika měsíců, než se obnoví důvěra v družstevní záložny. Například v Polsku mají družstevní záložny velkou tradici. Největší záložna sdružuje deset milionů Poláků, tedy více než čtvrtinu obyvatel republiky, a má více než stoletou tradici," upřesnil s tím, že největší tuzemská záložna má 6000 členů.

Ke konci března evidovaly záložny v ČR celkem 25.100 členů, což je o deset procent více než na konci loňského roku. Kampelička Unibon za prvních šest měsíců podle Rusňáka narostla o deset procent v bilanční sumě, ziskovosti a poskytování úvěrů. Nyní je její bilanční suma na úrovni tři čtvrtě miliardy korun, uvedl. Loni Unibon vykázal zisk 13 milionů korun, když meziroční nárůst činil 139 procent.

Bilanční suma vzrostla o 88 procent na 715 milionů korun. Objem poskytovaných úvěrů stoupl o 85 procent na 491 milionů korun. Největšími podílníky v záložně jsou podle Rusňáka ostravské firmy Geofin, Vítkovice, VOKD a brněnská společnost NET Capital. Záložna včetně zahraničních poboček zaměstnává kolem dvacet lidí.