Z někdejších 2 200 zaměstnanců Slezanu v závodech rozmístěných po celé republice zůstalo ke konci ledna necelých 600, z toho 420 ve Frýdku-Místku a zbytek ve Frýdlantu v Čechách. Ke konci ledna textilka rozdala dalších 360 výpovědí, z toho 246 ve Frýdku-Místku. „Většinou jde o tkadleny a navazující profese nebo o zaměstnance z úpravny a barvírny textilu. Samozřejmě jsme také razantně snížili stavy technicko-hospodářské pracovníků,“ konstatoval personální náměstek ředitele Slezanu Luděk Korč. Propouštění se na pracovním trhu pravděpodobně projeví s mírným zpožděním, zaměstnanci totiž mají zákonnou dvouměsíční výpovědní lhůtu. Dostanou také tříměsíční odstupné.

Slezan je v úpadku od loňského prosince. Už 26. února se sejde věřitelský výbor, který definitivně rozhodne, jestli Slezan ukončí výrobu a bude na něj vyhlášen konkurz, nebo jestli ještě bude výroba v menším rozsahu pokračovat. Důvodů krachu podniku se sešlo více. Textilka především nedokázala čelit obrovskému přílivu levného zboží z východu. Naopak náklady na výrobu v českých podmínkách nezadržitelně vzrůstají. „V posledním roce se k tomu přidal i pro vývoz velmi nevýhodný kurz koruny vůči euru a celou situaci pak jen urychlila celosvětová ekonomická krize, kvůli které ztrácíme i zakázky, které nás ještě donedávna držely nad vodou,“ vysvětlil Luděk Korč. „Asociace textilního průmyslu už bila na poplach před mnoha lety, ovšem bezvýsledně. Obor postupně opouští tisíce lidí a textilky se jedna po druhé zavírají,“ podotkl. Ve Frýdku-Místku už zůstala v provozu jen tkalcovna na Hálkově ulici naproti místeckému bazénu, úpravna v Místku za Lidlem, šicí dílna a sklady pod viaduktem a torzo ředitelství v parku po někdejší ZOO.

Propuštění zaměstnanci Slezanu zřejmě v současné době nebudou mít příliš příznivé vyhlídky uplatnění na trhu práce. Vlivem celosvětové hospodářské krize výrobci přicházejí o mnoho zakázek, což je nutí také houfně propouštět. Frýdecko-místeckému úřadu prozatím nahlásilo pět větších zaměstnavatelů, že do konce března budou muset propustit necelých čtyři sta zaměstnanců. „Na trhu práce se objevují velké turbulence a změny. Dobře si uvědomujeme současnou hospodářskou situaci, nicméně doufáme, že se stav uklidní a krize se na Frýdecko-Místecku neprojeví v příliš velkém rozsahu,“ neztrácí však naději mluvčí frýdecko-místeckého úřadu práce Vladimír Patáčik. Personální ředitel Slezanu však své lidi hájí: „Naše ženy jsou uvyklé skutečně makat, a to v třísměnném provozu. Když pak ze Slezanu přejdou do dvousměnného provozu, je to pro ně vlastně jen zlepšení. Kamkoliv přijdou, v drtivé většině si je noví zaměstnavatelé nemohou vynachválit,“ upozornil Luděk Korč.

Slezan úzce spolupracuje s místním úřadem práce. „Úřad práce vyšle své pracovníky přímo do našich závodů a poskytne našim lidem konzultace o možnostech jejich dalšího uplatnění. Hned na místě je také zaeviduje jako uchazeče o zaměstnání,“ řekl Luděk Korč. Propuštění lidé však budou muset počítat s obtížemi. „Šance na uplatnění na pracovním trhu se nyní podstatně snížila. Ještě vloni v září jsme měli v nabídce kolem 3 200 volných pracovních míst, nyní je jich už jen kolem osmi set. Naději na uplatnění však tito lidé pořád mají, i když je menší. Chceme také spolupracovat s okolními okresy, kde by také někteří mohli pracovat. Propuštěným lidem budeme nabízet i možnost rekvalifikace,“ konstatoval Vladimír Patáčik.

Situace ohledně místní textilky se probírá i mezi lidmi ve Frýdku-Místku. „O propouštění ve Slezanu jsem slyšela. Tento podnik sem neodmyslitelně patřil, ale co se dá dělat, doba je teď zlá. Hlavně je mi líto lidí, kteří přijdou o práci,“ řekla Deníku Marie Pastrňáková. „Ti mladší se třeba ještě někde uchytí, ale ženy kolem padesátky budou práci získávat těžko. Já jsem ráda, že už jsem v důchodu,“ doplnila Pastrňáková. „Ještě v minulém roce jsme ve Slezanu pracovala. Od známého jsem ale dostala nabídku na jinou práci. Tehdy jsem se dlouho rozmýšlela, ale nakonec dala výpověď. Nyní jsem ráda, že jsem tak učinila,“ svěřila se žena kolem čtyřiceti let, která nechtěla uvést své jméno.