Obchodní ředitel Solné jeskyně v centru Ostravy na Sokolské třídě Pavel Syrovátka říká, že očekává prudký nárůst počtu jeskyní v celé republice i v samotné Ostravě. „Při porovnání je u nás daleko méně solných jeskyní než u sousedů na Slovensku či v Polsku. Jen v Bratislavě bylo už loni v létě čtrnáct solných jeskyní, v Ostravě vím v současnosti o třech. V celé republice jsou zhruba tři až čtyři desítky jeskyní,“ vysvětluje dále.
Místo k moři do jeskyně
Podle něj jde o druh podnikání, který není, co se týká vybavení, až tolik náročný. „Tím myslím například v porovnání s bazény, saunami a podobnými provozy. Do solné jeskyně totiž jde člověk ve svém oděvu, maximálně si svlékne kabát a obleče si návleky na boty, nemusejí tady být žádné sprchy, máme tu samozřejmě toalety. Prvotní investice do úpravy místnosti a jejího vybavení včetně dodávek soli se může pohybovat v rozmezí milionu až půldruhého milionu. Záleží na zvoleném použitém materiálu, levnější jeskyně jsou vybudovány ze soli kamenné, ty dražší pak ze soli z Mrtvého moře. Za takovou částku pak může podnikatel vytvořit prostředí, které až na chybějící mořskou vodu nabízí hodně příjemné prostředí,“ vysvětluje Syrovátka.
Do Solné jeskyně na Sokolské třídě, která se v Ostravě objevila jako první, nechal navézt přes deset tun soli z Jordánska z oblasti Mrtvého moře. V jeskyni je pak třeba vytvořit optimální podmínky pro to, aby docházelo k vypařování solí. „Dokážeme tak vytvořit ovzduší, které je až na absenci vody stejné jako u Mrtvého moře. Vlhkost je asi čtyřicetiprocentní, teplota se pohybuje kolem 23 stupňů Celsia. Člověk leží na polohovacím lehátku, v jeskyni je téměř šero, navíc v místnosti zní z reproduktorů šplouchání mořských vln,“ vysvětluje Syrovátka.
Relaxace pro tělo i pro duši
Zároveň ale dodává, že v žádném případě si solné jeskyně nemohou hrát na odborné lékaře. „I mnoho našich návštěvníků však připouští, že jim lékař na jejich obtíže doporučil pobyt u Mrtvého moře. Hodně je využívají lidé s dýchacími obtížemi a různými alergiemi, případně různými ekzémy. Velkou část klientů tvoří důchodci a matky s dětmi,“ dodává Syrovátka. Podle něj určitě není přehnaná ani cena, která se za pětačtyřicetiminutovou návštěvu průměrně pohybuje na úrovni ceny lístku do kina.
Počátkem března byla další solná jeskyně otevřena v Ostravě-Svinově. Jeskyně Atlantida je nedaleko vlakového nádraží. Unikátní mikroklima zajišťuje podle provozovatele odpovídající vlhkost vzduchu při teplotě 20 až 23 stupňů Celsia. V komplexu budovy se rovněž provádějí relaxační masáže, horkými lávovými kameny a Dornovou metodou.