Přestože se letos vzhledem ke stíženým podmínkám a okolnostem neuskuteční společné slavnostní předávání, organizátoři vítězným obcím věcné ceny předají individuálně.

Ilustrační foto.
Senioři se mohou naučit ovládat chytré telefony. Nyní i v Ostravě

„Pandemie koronaviru dolehla v mnoha směrech i na sektor odpadového hospodářství. Na základě hygienických opatření mnoho pracujících bylo donuceno zůstat doma a mnohonásobně začalo narůstat množství komunálního odpadu. Bylo a je nutné zachovat chod odpadového hospodářství ve všech krocích, včetně třídění využitelných složek komunálního odpadu. I proto je potřeba si důležitost třídění neustále připomínat. Před patnácti lety vytřídil každý občan našeho kraje ze směsného komunálního odpadu necelých 20 kilogramů využitelných složek. Vloni to bylo už více než 51 kilogramů. Poděkovat se sluší všem občanům, kteří se do třídění aktivně zapojují i v této složité době,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

O keramickou popelnici

V této ceně první místo v kategorii měst nad 15 000 obyvatel obsadil Třinec následovaný Bohumínem a Českým Těšínem. U obcí od 2500 do 15 000 obyvatel zvítězily Trojanovice, druhé místo obsadily Kozlovice a třetí příčku obsadil Jablunkov. U nejmenších obcí přehledně umístění ovládla Morávka, druhá skončila Nová Pláň, třetí pak obec Krásná.

V soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla navíc i hustota sběrné sítě.

Přístrojem CyberKnife léčí ve Fakultní nemocnici Ostrava nádorová onemocnění již deset let.
Již 10 let ve Fakultní nemocnici Ostrava slouží ozařovač CyberKnife

V kategorii Skokan roku se vítězem této speciální kategorie stalo letos Pržno, a to především za výrazné zlepšení systému odpadového hospodářství.

O keramické sluchátko

Vítězství v soutěži v třídění elektroodpadu „O keramické sluchátko“, v kategorii do 2 tisíc obyvatel, obhájila obec Tvrdkov. V kategorii nad 2 tisíce obyvatel dominovala mezi nejlepšími obec Ostravice a občané Frýdlantu nad Ostravicí obhájili své vítězství již pošesté, v kategorii obcí s rozšířenou působností.

Tuto soutěž pořádá společnost ASEKOL ve spolupráci s krajem a hodnocena je výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele.

Elektrooskar

V soutěži s originálním názvem, kterou vyhlašuje kolektivní systém ELEKTROWIN, se hodnotí sběr domácích objemných elektrospotřebičů (lednice, pračky, sporáky), včetně drobných domácích přístrojů a nástrojů. V roce 2019 se vysbíralo v Moravskoslezském kraji 3 974 tun elektra na 1 749 sběrných místech, se kterými se v kraji nadále spolupracuje.

Ilustrační foto.
Projekt Ostravaru Nápady z OstraVy zná své vítěze

V rámci obcí do 10 000 obyvatel zvítězilo město Frýdlant nad Ostravicí s výtěžností 7,9 kg na obyvatele, nad 10 000 obyvatel zvítězilo město Nový Jičín s 4,8 kg na obyvatele. V kategorii Skokan roku u měst nad 40 000 obyvatel zvítězila Karviná s nárůstem sběru o 40 procent. Všichni byli odměněni šekem na 20 000 korun.

Odpadový Oskar

Soutěž Odpadový Oskar vyhodnocuje množství směsných odpadů, které vyprodukují občané jednotlivých obcí. Krajský i celorepublikový primát v kategorii obcí nad 5000 obyvatel získal Fulnek na Novojičínsku.

Kromě města Fulnek v Moravskoslezském kraji vynikaly Bocanovice mezi městy do 1000 obyvatel a Rybí mezi městy do 5000 obyvatel. Vedle oceněných obcí a měst společnost Arnika, která soutěž organizuje, také vyzdvihla příklad dobré praxe města Příbor za výbornou práci na zlepšování odpadového hospodářství.