VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gruzínský medovník není Marlenka

FRÝDEK-MÍSTEK - Spor mezi dvěma výrobci medových dortů z Frýdku-Místku se přiostřuje. Kromě Marlenky pečené firmou Miko International se objevil Gruzínský medovník.

18.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: René Stejskal

Arménský podnikatel Gevorg Avetisyan založil před čtyřmi roky ve Frýdku-Místku firmu Miko International a začal péct medové dorty Marlenka podle receptu starého už více než tisíc let z doby velké arménské země Urartu.

I když firma začínala s pouhými třemi zaměstnanci a vyráběla denně patnáct dortů, dnes zaměstnává 150 lidí ve dvou výrobnách v nepřetržitém provozu. Denně vyrobí dva tisíce dortů. Loni se na trhu objevil Gruzínský medovník, která vyrábí Moravská pekárna z Frýdku-Místku. „Není zcela znám původ ani složení tohoto výrobku. Firma použila identické údaje o složení, kvalitě a trvanlivosti z materiálů Marlenky. Ptal jsem se i Gruzínců, kteří žijí na severní Moravě. Ti potvrdili, že se u nich medový dort také vyrábí, ale to, co se prodává v obchodech jako Gruzínský medovník, s tím nemá nic společného, ani co se týče vzhledu, ani chuti,“ zareagoval Gevorg Avetisyan.

„Recept jsem našel na internetu a pustili jsme se do pečení. Hlavním výrobkem naší pekárny je chléb Morávka, který rozvážíme po celém kraji. Gruzínský dort pečeme v desítkách kusů, takže ani nemůžeme být konkurenty Marlenky. Máme jiné složení, nepoužíváme ořechy, na které mohou být někteří lidé alergičtí. Náš dort má i jiný tvar a je také levnější,“ argumentoval spolumajitel Moravské pekárny Dalibor Rybář.

„Tento výrobek bychom mohli považovat za plagiát Marlenky, jenže kvalitativně na velmi špatné úrovni. Do firmy nám začali volat lidé a píší nám na naše diskusní fórum, proč vyrábíme jiný dort v tak špatné kvalitě. Začal jsem se o to zajímat podrobněji a mimo jiné jsem také zjistil, že Moravská pekárna při prodejích a reklamních akcích prezentuje Gruzínský medovník jako druhý výrobek naší firmy,“ argumentuje dále Avetisyan.

„Když jsem se začal zajímat o volné místo v jednom ze supermarketů, v němž jsem chtěl umístit stánek s naším výrobkem, bylo mi sděleno, že tam Marlenka už je. Údajně o Gruzínském medovníku hovořili jako o Marlence pracovníci pekárny,“ potvrdil Avetisyanův spolupracovník Martin Klar.

„To se stává, že se někdo chce přiživit na úspěchu druhého. Nenechává mě ale klidným, když někdo nabízí svůj výrobek jako druhou Marlenku, a tím poškozuje naši firmu. Jedná se o klamání spotřebitele, protože zaměnitelnost arménského a gruzínského názvu je na zdejším trhu snadná. Klidně mohl vyrábět Frýdecký dort. Proti tomu bych nic nemohl namíta,“ pokračuje podnikatel Gevorg Avetisyan.

„Zaregistrovali jsme si ochrannou známku. Je to něco podobného jako s chlebem nebo rohlíky. Vždy se najde někdo, kdo je začne péct jako první. Později se výrobek rozšíří,“ konstatoval Rybář. Před dvěma roky přišla havířovská pekárna Semag s dortem Mařenka, který byl zaměnitelný s Marlenkou. Soud dal za pravdu firmě Miko International, a havířovská pekárna nesmí nadále prodávat Mařenku. Nyní se grýdecko–místecká firma Miko International soudí o finanční ztrátu, kterou ji měl Semag s Mařenkou způsobit.

Co zjistili odboníci při kontrole medových dortů:

Výrobce Marlenky Gevorg Avetisyan nechal prověřit Gruzínský medovník v akreditované laboratoři ve Studénce. Podle původního atestu má mít Gruzínský medovník dobu spotřebu 28 dní od výroby při teplotě do 25 stupňů Celsia. „Jenže zkouška byla podle protokolu prováděna při teplotách 18 až 23 stupňů, tedy při nižších hodnotách,“ řekl arménský podnikatel ke kopii atestu konkurenčního výrobku.

„Provedli jsme zkoušku Gruzínského medovníku při teplotě 25 stupňů Celsia a plíseň se na výrobku objevila po devatenácti dnech, přestože má mít dobu trvanlivosti 28 dní. Nesrovnalosti se objevily u obsahu tuků a konzervantů. Tuky převyšovaly hodnoty uvedené na etiketách,“ stvrdil vedoucí Laboratoře Morava ve Studénce Boleslav Otipka a dodal: „Stejné rozbory dělala laboratoř i Marlence, ta vyšla jako vyhovující dle předložených certifikátů a norem.„

Následovala kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). „V Moravské pekárně ve Frýdku-Místku jsme zkontrolovali mimo jiné označování alergenů u baleného cukrářského výrobku – Gruzínského medovníku. U této potraviny nebyly uvedeny alergeny. Při kontrole byly dále zjištěny v medovníku konzervační látky, které nebyly uvedeny na obalu. Proto inspekce uložila zmíněné firmě, že musí nedostatek napravit.

Dále inspekce podrobila výrobek laboratorním testům. Podle nich medovník obsahoval vaječnou melanž, a výrobce měl tuto skutečnost uvést v označení. Pokud potravina má takovéto označení, může se běžně prodávat,“ sdělil mluvčí SZPI Ivo Klemeš s tím, že inspekce zkontroluje, zda výrobce splnil všechna opatření. „Tady to máte černé na bílém. Jde jednoznačně o klamání spotřebitele,“ okomentoval výsledek kontrol Gevorg Avetisyan.

„Jedná se pouze o administrativní nedostatky, které jsme již odstranili, a všechny údaje jsme uvedli na etikety. Gruzínský medovník rozhodně neplesniví, takový výrobek by si naše pekárna nemohla dovolit dát na trh. Rozhodující je kontrola státní inspekce, a medovník vydržel bez problémů po celou dobu trvanlivosti,“ ohradil se Dalibor Rybář, spolumajitel Moravské pekárny. Podle něj členové hospodářské komory podali na inspekci výzvu ke kontrole Marlenky. „Tuto kontrolu jsem ale neinicioval, protože nechci na nikoho žalovat,“ dodal Rybář.

18.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 30 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:19/6/2018 a:17/7/2018, Bližší informace o dané pracovní pozici Vám budou poskytnuty telefonicky, emailem, osobně po předchozí telef. domluvě. Kontakty jsou uvedené viz výše., Rozvrh pracovní doby:, - třísměnný provoz, 6.00-14.00 hod., 14.00-22.00 hod., 22.00-6.00 hod., Požadujeme:, - svářečský průkaz, - zkušenosti výhodou. , Nástup možný ihned.. Pracoviště: Metanet s.r.o. - pracoviště frýdek-místek, Míru, č.p. 3267, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Igor Oleynikov, Anna Oleinikova, +420 558 640 740.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 z:18/7/2018, Práce vhodná i pro absolventy škol. Pracovní doba pondělí až neděle, krátký/dlouhý týden, od 07:00-19:00 hod.. Požadujeme spolehlivost, samostatnost, smysl pro pořádek. Nabízíme ubytování, stravování v době pracovních směn., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Starý gorod s.r.o. - hotel ondráš, 739 14 Ostravice. Informace: Kamila Pavlisková, +420 775 634 594.

Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč

Obchodní referenti OBCHODNÍ SPECIALISTA/SPECIALISTKA - JUNIOR. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: A16 a:18/7/2018, Práce na HPP, pracovní doba pondělí až pátek od 8.00-17.00 hod., Jste na startu své kariéry nebo už máte něco za sebou a chcete změnu? Naše společnost nabízí pracovní příležitost těm, kteří se chtějí učit a chtějí na sobě pracovat., Jak bude vypadat Vaše práce:, - po dobu celých 6 měsíců se budete zaškolovat na naše interní systémy a procesy, - budete se seznamovat s prací obchodníka za pomocí našich zkušených trenérů prodejních dovedností, - ukážeme Vám, jak vypadá kvalitní klientský servis tak, abyste měl/a vždy maximálně spokojené klienty., S čím byste měl/a přicházet?, - požadujeme min. SŠ/SOU s maturitou a čistý trestní rejstřík, - chuť a zájem se realizovat v obchodní oblasti, - nemělo by Vám chybět nadšení pro práci s lidmi/pro lidi, - měl/a byste mít odvahu pustit se do budování něčeho nového a mít zájem na sobě pracovat, - příjemné vystupování a komunikativnost, - vítány jsou zkušenosti s obchodem a chuť uplatnit své nápady., Pojďte do toho s námi, pomůžeme Vám být nejlepší!!!, Co Vám mimo jiné nabídneme?, - možnost vlastí seberealizace a nastartování kariéry, - smlouvu na dobu neurčitou, - atraktivní systém odměn (fixní + variabilní složka) dle Vašeho výkonu, - možnost odborného růstu v oblasti finanční gramotnosti, - vlastní řízení kariéry., Kontakt e-mailem viz výše.. Pracoviště: Nn životní pojišťovna n.v., pobočka pro českou republiku - pobočka fm, tř. T. G. Masaryka, č.p. 1129, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Jiřina Pišťáková, +420 602 600 152.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 22 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy UČITEL/KA V MATEŘSKÉ ŠKOLE S VYUČOVACÍM JAZYKEM ANGLICKÝM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:26/4/2018 a:18/7/2018, Pracovní poměr na dobu určitou, s možností následného prodloužení na dobu neurčitou. Práce vhodná i pro absolventy. Dobrá znalost anglického jazyka nutností - úroveň C1. Výuka dětí probíhá v anglickém jazyce., Nabízíme příspěvek na stravování, benefity., Kontakt e-mailem viz výše.. Pracoviště: Galileo school - bilingvní mateřská škola a základní škola, s. r. o. [2], Jana Čapka, č.p. 2555, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Věra Mikolášová, .


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příloha Deníku.

Páteční Deník s přílohou o Baníku Ostrava

Ilustrační foto.

Silné deště zvedly hladiny řek a přehrad, nezpůsobily ale větší škody

V Beskydech silně prší, meteorologové vydali varování

Výstrahu v podobě extrémního stupně nebezpečí kvůli vydatným dešťům vydal Český hydrometeorologický ústav pro oblast Moravskoslezského kraje.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Místo hasičárny bude výjezdové centrum

Stávající hasičská zbrojnice v Jablunkově půjde k zemi, demoliční práce odstartují začátkem srpna. Místo ní v nejvýchodnějším městě republiky postaví integrované výjezdové centrum. Zázemí v něm naleznou hasiči, městská policie a zdravotní záchranná služba.

S ODISkou můžete jet i RegioJetem

Cestující s dlouhodobými časovými jízdenkami ODIS mohou nově při cestách mezi Návsím a Ostravou využít také tři ranní spoje RegioJet.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT