Podle něj stále existuje šance, že se České republice podaří přesvědčit Evropskou komisi o nutnosti výstavby dalších spaloven v Česku. Předpokladem je ovšem přepracování projektu. „Evropská komise zatím spalovny v zemi finančně nepodpořila, protože nabyla přesvědčení, že Česká republika by se měla strategicky soustředit na plnění cílů recyklace a materiálového využívání odpadů," řekl Manhart. V novém programovacím období 20142020 je podle něj na tyto projekty odpadového hospodářství k dispozici témě půl miliardy eur.

V současné době totiž v Česku z celkového množství více než pěti milionů tun komunálního odpadu končí na skládkách asi 54 procent, necelých dvanáct procent je energeticky využito a zhruba třicet procent se materiálově využívá.

„Evropská komise chce, aby minimálně padesát procent komunálního odpadu bylo v roce 2020 materiálově využito. S tím ale počítá také Plán odpadového hospodářství na roky 20152024, který nyní ministerstvo připravilo na veřejné připomínkování a který by měl začít platit v lednu příštího roku," upřesnil Manhart.

Cílem je výrazně snížit skládkování, zvýšit recyklaci i posílit spalování odpadů, což obsahuje také nový zákon o odpadech, který se připravuje s platností od roku 2016.

„Chceme proto Evropskou komisi přesvědčit, že energetické využívání materiálově nevyužitých odpadů může vytvořit prostor pro další rozvoj třídění a recyklace odpadů," uvedl Jaromír Manhart.

Moravskoslezský kraj se podle náměstka hejtmana Daniela Havlíka bez zařízení na energetické využívání odpadů neobejde. Projekt KIC je ale podle něj nutné modifikovat.

„V současném stavu a za současných podmínek je neproveditelný. Projekt je nutné přepracovat po technické i ekonomické stránce. Je třeba posoudit technologii i ekonomiku celého provozu, spočítat, odkud se bude odpad dovážet," vysvětlil Daniel Havlík s tím, že projekt bude potřebovat také státní podporu. Dodal, že v kraji je 21 skládek, které budou zhruba za dvacet let naplněny.

Stát by měl proto podle prezidenta Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavla Bartoše stanovit jasný termín omezení a zákazu skládkování. „Bude to klíčové, zatím se počítá s léty 20232024. Proto je nejvyšší čas skloubit nakládání s odpady s energetikou," tvrdí Bartoš.