U některých není krátkodobé přerušení výrony možné, jinde jsou si vědomi toho, že by tak trestali své odběratele. A to například v Třinci nechtějí.

„Omezení výroby připravujeme, ale jsme v kritické infrastruktuře a nemůžeme zastavit dodávky tepla a energii. Ovšem kde to půjde, omezíme na hodinu provoz,“ řekl Deníku Marcel Pielesz, předseda základní organizace odborového svazu KOVO Třineckých železáren, kde je zaměstnáno 6900 lidí.

Oceláři přeruší výrobu

Hodinové přerušení výroby plánují také ve ocelárnách Liberty Ostrava. „V poledne budou na hodinu odstaveny agregáty. Lidi svoláme na několik míst, kde budou jednotliví předsedové odborářských organizací a budou s lidmi o důvodech stávky mluvit. Je rovněž připraveno prohlášení, které je součástí protestů a které lidé budou podepisovat,“ řekl Deníku, předseda odborového svazu Liberty Česká republika Petr Slanina.

Ilustrační foto.
Interaktivní mapa: Podívejte se, které školy se zapojily do stávky na Ostravsku

Také společnosti Vítkovice Steel se dotne pondělní stávkový den. Jeden provoz bude zastaven po celý den, další provozy na hodinu. Mezi 12. a 13. hodinou pořádají odboráři meeting na pracovišti.

Předseda odborářského svazu KOVO Roman Ďurčo uvedl, že se v pondělí budou konat meetingy v jednotlivých provozech. Stovky odborářů pak přijedou na demonstraci do Prahy na Malostranské náměstí od 13 hodin. Z Vítkovic odejede jeden autobus, Třinecké železárny vypraví hned dva.

V Tatře ani v Nošovicích se linky nezastaví

Pražské demonstrace se aktivně zúčastní například také zástupci hornických odborů. „Organizace v našem odborovém sdružení stávku podpoří, ale aktivně se jí nezúčastní. Aktivně se budeme účastnit demonstrace konané v Praze na Malostranském náměstí,“ řekl předseda hornických odborů OKD Jiří Waloszek.

Stejně tak se ke stávce připojí odbory v nošovické automobilce Hyundai.

Celodenní stávka akademiků filozofické fakulty, fakulty humanitních studií a evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol.
Stávka zasáhne celé Česko, zapojí se také Ostrava. Podpora zní i z Pákistánu

„Se stávkou souhlasíme, ale výrobu zastavovat nebudeme,“ řekl Jan Doubek, člen výboru tamního odborového svazu.

Ani v kopřivnické automobilce Tatra se v pondělí po poledni výroba nezastaví. „My se do stávky na pracovišti nezapojíme, ale stávku podporujeme. Dohodli jsme se tak s vedením firmy. Členové závodního výboru na jednotlivých odděleních budou s lidmi o situaci diskutovat,“ řekl Jiří Krutílek, předseda Základní organizace oborového svazu KOVO v Tatře Kopřivnice.