„Dovezen byl z Holandska. Přišel nás na tři sta tisíc korun. Tohle zařízení nám pomůže ušetřit nemalé náklady na elektřinu, protože je schopné ho z odpadního tepla vyrábět. Ročně nám tohle zařízení, na kterém jsme dosud neměli žádnou závadu, uspoří asi sedm tisíc korun. Využívat ho budeme také k ohřevu bazénu," řekl včera majitel ostravického hotelu Zlatý orel Radim Kudělka.

Na český trh se Stirlingův motor vrátil po téměř dvou stovkách let. „Chtěli bychom, aby se toto zařízení vyrábělo v České republice. Zatím je jeho pořizovací cena pro domácnosti hodně vysoká. Naší snahou je získat politickou podporu k tomu, aby se vytvořily takové dotační programy, které by cenu pro občany snížily. Tato jednotka je zajímavá vysokou účinností, jelikož využívá energii zhruba až na osmadevadesát procent. Kromě tepla dokáže vyrábět i elektrickou energii. Široké využití by mělo samozřejmě příznivý dopad i na životní prostředí," zamyslel se člen občanského sdružení Energie pro každého Antonín Kuboš.

Stirlingův motor patří mezi motory s vnějším spalováním, které jsou schopné využít teplo z různých zdrojů sluneční záření, teplo z ohniště nebo odpadní spaliny z průmyslu. Není tedy vůbec závislý na spalování ušlechtilých paliv jako motory s vnitřním spalováním, kde spalování probíhá v pracovním prostoru válce. Stirlingův motor se hojně využívá také ve vojenském průmyslu, může pracovat na lodích nebo ponorkách, v solárních systémech a dokonce jej pro kosmickou stanici využívá i NASA.

Tyto motory se vyrábějí nejen ve Spojených státech amerických, ale třeba i na Novém Zélandu nebo v Číně.