Analogové televizní vysílání by se podle vládou schváleného harmonogramu mělo na Ostravsku vypínat v listopadu 2011.

„Záleží ale na tom, jak se k tomuto harmonogramu postaví komerční televize Nova a Prima, které by společně s ČT měly toto vysílání vypnout. Každopádně dříve než koncem roku 2011 to nebude,“ říká na úvod k tématu Deníku Jan Potůček, který se digitalizací televize podrobně zabývá.

Pro lidi to podle něj obecně znamená vybavit se před tímto vypnutím analogového vysílače set-top-boxem nebo televizorem se zabudovaným digitálním tunerem. Anebo vyřešit příjem televize jinými způsoby, a to třeba přes kabel nebo satelit.

„UPC deklarovala, že hodlá pokračovat v provozu analogové kabelové televize i po vypnutí pozemního analogového televizního vysílání. Předpokládám však, že se bude snažit většinu zákazníků přesvědčit, aby přešli na digitální příjem. Už jen proto, že digitálně nabízí mnohem víc programů, a zároveň i další dvě služby – vysokorychlostní internet a pevnou telefonní linku. Čili jde o to, že na těchto službách by více vydělala a logicky na ně bude chtít převést co nejvíc zákazníků,“ vysvětluje dále současnou strategii UPC nezávislý odborník.

Dále pak k tomuto tématu dodává, že UPC není jediná, kdo v těchto měsících klame veřejnost a tvrdí, že bez jejich set-top-boxu a digitální kabelové televize diváci přijdou o příjem televizního signálu.

„Úplně stejnou metodu zvolila Telefónica O2 se svojí službou O2TV. V pražských rádiích teď běží reklama, kterou namluvila Saskia Burešová a varuje v ní před vypnutím analogového vysílání. V Praze by přitom analogová televize měla skončit nejdříve napřesrok,“ poukazuje na obdobné praktiky i u jiné společnosti šéfredaktor DigiZone.cz.

Tyto firmy se podle jeho mínění snaží vydělat na špatné informovanosti diváků, a proto si vybírají především starší, dezorientované občany, a zvyšují si tak vlastní profit.

„Těžko říct, nakolik to je strategie jejich pražských centrál, nebo to je výsledek přehnané snahy regionálních prodejců, kteří mají za větší počet získaných předplatitelů prémie. Ale rozhodně to není čistá hra,“ kritizuje závěrem tyto praktiky Jan Potůček.

Rámeček: Co je set-top-box?

Pro převod digitálního signálu do analogové podoby čitelné pro současné televizory na českém trhu je nutný set-top-box. Jde o krabičku podobnou DVD přehrávači. Přístroj se zapojuje mezi anténu a televizor a působí vlastně jako filtr, který rozkóduje zkomprimovaná digitální data (v tomto případě televizní a rozhlasové programy a další doplňkové služby), protože výhodou digitálního přenosu signálu je fakt, že do jedné frekvence se místo jednoho programu vejde až pět televizních kanálů a další obsah. Zdroj: www. DigiZone.cz