Jiní ale tvrdí, že lidé v regionu kupují srovnatelné nebo i menší množství palivového dříví než před rokem, protože stále ještě topí z loňských zásob. Tito podnikatelé ani nezdražovali.

Ceny stouply jen u tvrdého dřeva

"Zájem je proti loňsku obrovský, s tím, že zhruba se to pohybuje o sto korun více za jeden prostorový metr, protože Lesy České republiky zvedly ceny. Moc lidí ani na to nereaguje," řekl ostravský podnikatel s palivovým dřívím Tomáš Kukučka. Ceny podle něj vylétly jen u tvrdého dřeva, které je nyní nedostatkové. Cena za jeden plnometr tohoto sortimentu činí až 1100 korun, měkké dřevo se prodává stejně jako loni za 800 korun. Podle Kukučky topí dřevem stále více lidí. "Máme asi polovinu nových zákazníků a pořadníky na 14 dní dopředu," řekl podnikatel, který zásobuje palivovým dřívím hlavně Moravskoslezský kraj.

Velký zájem o štípané dříví hlásí Pila Pazderná na Frýdecko-Místecku. Štípané dříví, které kupují lidé pro přitápění v krbu, pila nabízí letos poprvé. "Štípeme na plný výkon, máme na to pořadník. Čeká se zhruba dva týdny," řekla účetní Šárka Neužilová, podle níž stojí prostorový metr štípaného buku 950 korun bez daně, smrkové dřevo je o 150 korun levnější.

Po loňské teplé zimě zůstaly zásoby

Naopak firma Ligmi z Petřvaldu u Karviné i nošovická pila mají zhruba stejný odbyt palivového dříví jako loni. "Lidé mají z loňska zásoby, mysleli, že bude tuhá zima, ale ona nebyla. Letos to není ještě tragické, ale určitě se to ještě zvedne," říkají.

Spolumajitel firmy Ligmi Libor Klimša uvedl, že naposledy zdražoval loni v říjnu, nošovická pila podle jednoho z šéfů Stanislava Němce drží ceny čtyři nebo pět let.

Topení dřevem se vyplatí, pokud je vlastní

Lidí, kteří nakupují palivové dříví na otop, mírně přibývá například v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku. "Vím o nějakých lidech, že topí dřevem, ale myslím si, že v současné době je cena dřeva tak šílená, že si to každý rozmyslí, pokud nemá svůj vlastní les," řekl místostarosta Lumír Červenka s tím, že cena uhlí a palivového dříví se začíná přibližovat.

Obec loni prodávala z mimořádné těžby menší množství palivového dříví. Za metr krychlový tvrdého palivového dříví si účtovala 800 korun. Nyní už by to bylo podle místostarosty dvojnásobně více.