Hutnické město chce prodat svůj 17procentní podíl v Kabelové televizi Třinec. Zastupitelé záměr odhlasovali na základě analýzy, která ukázala, že firma potřebuje masivní investice. Bez nich by v budoucnu stagnovala a z dlouhodobého hlediska by ji čekal propad, protože by nedokázala držet krok s konkurencí.

Město mělo původně připraveno deset variant, jak postupovat, většinu z nich ale právníci označili za nereálné. Zastupitelé tak měli na výběr ze tří možností. První z nich počítala s tím, že Třinec do kabelové televize už v příštím roce vloží bezmála 4,3 milionu korun kvůli navýšení základního kapitálu.

V následujících letech pak mělo jít o investice za celkem 65 milionů korun. Druhou variantou byl souhlas s přijetím úvěru Kabelové televize Třinec, s podmínkou, že město za závazky nebude ručit. „Je to problém, protože bychom museli ručit za svoji část, a zákon o obcích nám to nedovoluje. Nemůžeme ručit za závazky fyzických a právnických osob,“ upozornila starostka Věra Palkovská.

Zastupitelé proto souhlasili se záměrem prodeje. Kolik za svůj menšinový podíl může město získat, není zatím jasné. „Se stávající podobou kabelovky si nevystačíme, to je jasné několik let. Proti záměru nic nemám, ale je nereálná představa, že budeme bouchači a utržíme na tom co nejvíc,“ řekl zastupitel Radim Turek. „Určitě nebudeme bouchači, ale zároveň určitě nepůjdeme pod cenu,“ reagovala Věra Palkovská. Třinec podle ní nemůže chod firmy ovládat a v současné době nemá ani žádný podíl na zisku.

Případným prodejem by se zabývala například Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Třinecká kabelová televize vznikla v roce 1994, město do ní vstoupilo před devíti lety. Současným většinovým vlastníkem je třinecká společnost M-ROUD, jejímž jediným akcionářem je podle intertnetového výpisu z obchodního rejstříku Jiří Mikula z Bystřice. Zhruba pětinový podíl v kabelovce má olomoucký podnikatel Vít Číhal.