Nový ohřívač vzduchu má podstatně lepší parametry než původní zastaralé zařízení. „Kalugin je menší a nemá spalovací šachtu. To znamená, že hořák je umístěn přímo v kopuli ohřívače. Celý cyklus probíhá jednodušeji, spaliny a následně ohřátý vzduch proudí každý pouze jedním směrem. To značně snižuje jak spotřebu tepelné energie, tak tepelné zatížení kopule ohřívače a má nižší tepelné ztráty,“ vysvětlil Radek Olszar, ředitel pro investice a strategii TŽ. Provoz je tak ekonomičtější i ekologičtější.

Chodník u nádraží Ostrava-Svinov, listopad 2019. Ilustrační foto.
Kuriózní halucinogenní chodník v Ostravě-Svinově novou dlažbu nedostane!
Vánoční nákupy v obchodní centru v Polsku. Ilustrační foto
Nákup v Polsku? Na polovic vyjdou vepřové i kondomy

Investici přesahující 260 milionů korun huť zahájila demolicí původního zařízení před rokem, výstavba probíhala za plného provozu vysoké pece. Do provozu bude nový ohřívač větru uveden po vysušení vyzdívky a napojení na vysokou pec v průběhu února 2020 jako již druhý v pořadí. Třetí se dočká modernizace v příštím roce. Tím bude dokončena obnova baterie ohřívačů větru, kdy ze stávajících čtyř ohřívačů zůstanou v provozu už jen tři.

Zařízení, jemuž se říká také plíce vysoké pece, ohřeje vzduch na 1250 stupňů Celsia, využívá teplo vzniklé spálením vysokopecního plynu. Denně tento typ ohřívače větru ohřeje přibližně až 1,5 milionu metrů krychlových vzduchu do podoby horkého větru. Ten je pak pomocí dmychadel dopravován do výfučen vysoké pece.

Pilot kamionu Aleš Loprais pózuje před novým vozem, speciálem Praga V4S
Dakar se vrací ke kořenům. Bude výjimečně těžký, říká Loprais

Vysokou pec číslo 6 v Třineckých železárnách obsluhuje 43 směnových pracovníků střediska vysokých pecí, pracovníci technologické fronty a pracovníci údržby. Pec byla poprvé zafoukána v roce 1952, prošla pak několika generálními opravami. Další oprava většího rozsahu ji čeká v roce 2021, kdy bude mít za sebou výrobu přes 22 milionů tun.

Nové ohřívače větru Kalugin dodala stejnojmenná firma se sídlem v ruském Jekatěrinburgu, která má na něj i patentovanou technologii. Firma Kalugin dodává své ohřívače větru do Ruska, Číny, Indie, Sýrie, Indonésie, Japonska, Ukrajiny, Brazílie, Turecka i Kazachstánu. Třinec je ale prvním městem ze zemí Evropské unie, kde byl tento ohřívač postaven.