Třinecká společnost od roku 1997 dosud realizovala nebo má rozpracované investice – zejména do prvovýroby či druhovýroby – za 11 miliard korun, které umožňují výrazně zvyšovat produktivitu práce. „Růst výroby surového železa, oceli i válcovaného zboží v posledních dvou letech, kdy jsme překročili výrobní maxima od počátku 90. let minulého století, dokumentují, že umíme tyto investice dobře zhodnocovat,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva Jiří Cienciala s tím, že Třinecké železárny budou během dalších pěti let investovat do modernizace provozů a ekologických projektů obdobnou částku jako za celé uplynulé desetiletí.

Překročení patnáctiletého maxima

close zoom_in Ve výrobě surového železa se loni firmě podařilo podruhé za sebou překročit hranici dvou milionu tun. Takovou produkci hutní společnost dosahovala na konci 80. let minulého století, ale se třemi vysokými pecemi (nyní dvě). Obdobně se ocelářům podařilo vyrobit více než dva a půl milionu tun surové oceli a překročit tak předloňské patnáctileté výrobní maximum. Rovněž celková výroba a prodej válcovaného zboží včetně kontislitků, která se přiblížila hranici 2,4 milionu tun, znamená překročení loňského patnáctiletého maxima.

Tržby opět zlomily rekord

„Tyto výrobní rekordy společně s efektivním řízením nákupních, výrobně – technologických a prodejních procesů se pozitivně promítly do našeho hospodaření. Proto převážná většina loňských ekonomických ukazatelů vykazuje ještě lepší hodnoty než v doposud hospodářsky nejúspěšnějším roce 2006,“ říká generální ředitel s tím, že loňské tržby za prodej výrobků, služeb a zboží budou zhruba o desetinu vyšší než v roce předchozím a hospodářský výsledek před zdaněním rovněž přesáhne předloňskou rekordní úroveň.

Průměrný výdělek 26 tisíc korun

Průměrný hrubý výdělek za 11 měsíců uplynulého roku stoupl oproti srovnatelnému období roku 2006 o 8,38 p­rocenta a dosáhl 25 878 korun. Loňský průměrný výdělek tak v Třineckých železárnách, která s 5 400 lidmi patří mezi největší zaměstnavatele na severní Moravě a Slezsku, překročil hranici 26 000 korun, což výrazně převyšuje současný celorepublikový průměr. V loňském roce do třinecké skupiny přibyly další dvě společnosti, a to VÚHŽ Dobrá a Vítkovice výzkum a vývoj. „Od těchto investic očekáváme posílení naší výzkumné kapacity, růst inovační aktivity a konkurenceschop­nosti,“ dodal Jiří Cienciala.

Přečtěte si také: V přehledu miliardářů jsou také obyvatelé regionu