„Po obrovském propadu a nezájmu o učňovské obory vnímám mírné oživení," řekl včera Pavel Řezníček, ředitel Střední odborné školy Frýdek-Místek, která vyučuje 16 oborů. Plně obsazený je podle něj automechanik a opravář zemědělských strojů. „Nárůst počtu pozorujeme na oborech zámečník a obráběč kovů. Mírné oživení je na oboru zahradník. Naplnil se také obor zemědělec-farmář, stabilizovaný je zájem o autoelektrikáře," vyjmenoval Pavel Řezníček.
Některá studijní zaměření jsou ve škole v Lískovické ulici zakončeny maturitou. „Jsou to čtyřleté obory pro náročná dělnická povolání. Na rozdíl od gymnázií a průmyslovek je součástí jejich výuky odborný výcvik. Jde například o mechanika- -seřizovače pro obsluhu CNC strojů," řekl ředitel frýdecko- -místecké školy s tím, že absolventi jsou velmi žádaní a dobře placení.
„Počty žáků v technických oborech u nás rostou," řekl včera Deníku také Aleš Adamus, ředitel Střední odborné školy Třineckých železáren. Dodal, že zatímco v roce 2011 bylo v technických oborech 409 žáků, loni i letos jich je 620. „Děláme všechno pro to, aby měli možnost uplatnění, a to nejen v TŽ, ale na celém trhu práce," konstatoval ředitel.
Které obory nejvíce táhnou? „Vůbec žádný problém není s elektroobory, ty se daří zaplňovat a máme v nich přes dvě stě žáků. I v hutních oborech už máme dohromady 135 žáků, což je ideální stav," shrnul Aleš Adamus. SOŠ podle něj žáky dostatečně motivuje i k tomu, aby měli co nejlepší výsledky. „Máme nastavený kreditní systém, a pět až deset nejlepších má přímý vstup do TŽ na dobu neurčitou, se všemi benefity. Zároveň ale říkáme, že zájem je jen o ty nejlepší, ne o žáky, kteří budou jen ,proplouvat´ a myslet si, že ta místa dostanou automaticky," zdůraznil ředitel Střední odborné školy TŽ.