Paní Valerie z okrajové části Ostravy si na tuto zimu pořídila do svého rodinného domku nový ekologický kotel na tuhá paliva.

„Nechala jsem si dovézt třicet metráků hnědého uhlí, ale tušila jsem, že to na celou zimu stačit nebude. Tím, že listopad, prosinec a první týdny ledna ale zimu moc nepřipomínaly, spotřeba paliva až tak velká nebyla a vypadalo to, že uhlí dokupovat nebudeme muset. Těch pár dnů, co mrzne pořádně, je ale spotřeba uhlí daleko vyšší a asi budeme muset ještě nějaké přikoupit," dodala paní Valerie.

Pracovníci uhelných skladů, ve kterých Deník zjišťoval, jestli poptávka po uhlí v posledních dnech neroste, ale zatím většinou odpovídali, že zákazníků přibývá jen velmi mírně.

„Žádný nárůst počtu zájemců o uhlí jsme zatím nezaznamenali. Když už lidé přijedou, většinou berou jen malé množství. Zkrátka berou tolik uhlí, aby si je mohli domů odvézt v kufru nebo na přívěsném vozíku. Vyšší zájem většinou bývá až koncem února a v březnu," uvedli ve společnosti Bohemiacoal.

Také ve společnosti Kalman paliva zatím lidé uhlí ve velkém nenakupují. „Když to porovnám třeba s posledním měsícem loňského roku, tak ten současný zájem zákazníků je slabší. Když už si pro uhlí přijedou, odvezou si jen velmi malé množství. Výjimkou nejsou případy, kdy si lidé odvezou takové množství uhlí, které jim vystačí na dva či tři dny topení," přidali svou zkušenost se zákazníky ve firmě Kalman paliva.

Obdobnou zkušenost mají i v Uhelných skladech Piskořová ve Frýdlantě nad Ostravicí.

„Jakmile přituhlo, a že přituhlo pořádně, tak nám zákazníků přibylo. Berou ale jen nezbytné množství, třeba na dva či na tři dny. Je vidět, že lidé peníze nemají. Takže si nechají třeba naložit pytel do různých krabic, co mají v kufru v autě. Hodně z těch zákazníků je nešťastných, už věřili, že ta mírná zima vydrží až do konce a oni vystačí se svými zásobami," dodali v Uhelných skladech Piskořov ve Frýdlantě nad Ostravicí.

V těchto uhelných skladech prodávají uhlí za stejné ceny jako v loňském roce. Za metrák černého uhlí platí zákazník 492 korun, za hnědé 343 a za koks 623 korun.

Jak to vypadalo před rokem?

Loni koncem ledna většinou z uhelných skladů hlásili, že lidé si nakoupili uhlí už před zimou a poptávka tehdy byla spíše slabší. Pravým opakem byl přelom ledna a února roku 2012, kdy zažívali v uhelných skladech „druhé Vánoce". Počátkem února teploty klesaly k minus dvaceti stupňům Celsia, a lidé jezdili a nakupovali uhlí ve velkém.