„Jasně jsme řekli věřitelům a akcionářům, že to oni musí podniknout kroky k restrukturalizaci a vylepšení hospodářských výsledků společnosti," uvedl po jednání ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Jak přesně bude restrukturalizace vypadat, je podle něj dotaz na zástupce společnosti. „Jsou tam věřitelé, a ti se nemůžou tvářit, že s tím nic neudělají, a my jako stát přijdeme a vše vyřešíme," uvedl Babiš. O částce čtyř miliard korun, kterou údajně NWR požadovala v prosinci, se podle něj nejednalo.

Stát a zástupci OKD u jednoho stolu

Přestože se prakticky nic nevyřešilo, podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) byla schůzka přínosná v tom, že ministři dostali jasnou odpověď, s kým mají o problémech firmy jednat. Má jít o manažery společnosti s tím, že ti budou ale mít všechny zásadní kroky odsouhlasené věřiteli. Pro tento účel má vzniknout pracovní skupina tvořená zástupci státu a firmy, která bude o restrukturalizaci jednat. „Z každé strany půjde zhruba o sedm lidí," uvedl ministr Mládek a dodal, že management OKD musí mít všechny zásadní kroky odsouhlasené věřiteli.

Kdo konkrétně by měl za OKD jednat, se zatím neví. „Jednat budou spíše vlastníci než přímo manažeři," řekl Deníku mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Zástupci NWR, OKD i věřitelů odmítli při odchodu z jednání schůzku jakkoliv komentovat. „Jsme rádi, že jednání proběhlo," uvedl pouze jeden z věřitelů, kterých se na jednání dostavilo zhruba 15.

Odpoledne se pak sešli na jednání zástupci Tripartity. „Pracuje se na několika scénářích dalšího možného vývoje v OKD. My preferujeme to, aby se nadále těžilo, aby horníci dostávali mzdu a pokud útlum, tak postupný," řekl Deníku předseda hornického odborového svazu Jan Sábel.

Ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věci se také připravuje sociální program pro horníky, kteří budou muset OKD opustit. „Musíme být připraveni na všechno. Zvlášť když zástupci NWR údajně mluvili o tom, že by zachovali provoz pouze ve dvou nejperspektiv­nějších dolech a zbytek by zavřeli. V takovém případě by musely skončit dodavatelské firmy, ovšem i tak by se propouštění dotklo mnoha horníků," řekl Sábel.

Další schůzka Tripartity na téma OKD má být podle něj počátkem února. Až poté lze očekávat další jednání mezi zástupci NWR, OKD a státu.

Prodá NWR Důl Frenštát?

Stát nabídl, že je ochoten koupit za jednu korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Důl je udržován v provozu, je tam zaměstnáno 50 lidí, roční náklady na provoz činí 50 milionů korun. „Pro stát má smysl si to držet jako strategickou rezervu," uvedl Mládek. O plánu prodeje tohoto dolu státu ministr mluvil již dříve.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová řekla, že pro ministerstvo práce nevyplývají z jednání žádné nové úkoly. „Ministerstvo práce ale i nadále spolupracuje s Úřadem práce na plánu, co dělat, když budou horníci propuštěni," řekla po jednání.