„Prosklené plochy jsou pro ptáky nebezpečné. Letící pták v nich nevidí překážku a má za to, že může pokračovat v letu. Docela často se stává, že do prosklené zastávky narazí, zraní se a následně i uhyne. Abychom tuto skutečnost co nejvíce eliminovali, necháváme naše prosklené autobusové zastávky polepit fólií s celoplošným potiskem siluet ptáků doplněným slogany a logem města. Polep je volen tak, aby na skle vytvořil efekt zábrany, ale přitom zastávku nezatemnil,“ zmínil k tématu náměstek primátora Karel Deutscher.

To, jak bude polep vypadat, konzultovalo město s odborníky z řad ornitologů. „Vyjadřovali se k barvě a motivu siluet, ale také rozmezí mezi nimi. Může se zdát, že siluety jsou naskládané příliš nahusto, což je ale správně, protože mezi motivy je nutné dodržovat vzdálenost do 10 cm, větší volnou plochu už ptáci pokládají za vhodnou k průletu, takže jedna silueta na jedné prosklené ploše je nedostatečná. Podle ornitologů je také možné použít jakýkoliv motiv siluety, nemusí se jednat jen o siluetu dravce, může to být kytka, geometrický tvar nebo list, jde o to, aby na skle byla vytvořena optická překážka. Je tedy možné, že další zastávky budou mít motiv siluety jiný,“ nechal se slyšet hlavní architekt města Ondřej Zdvomka, který mimo jiné vytvořil také estetickou stránku města.

Ochranným polepem proti nárazu ptáků bylo zatím vybaveno 12 autobusových zastávek, které byly považovány za rizikové. Jsou to zastávky především v centru města, na ulici Ostravská, ale také například v okrajových Chlebovicích.

„V příštím roce bychom chtěli v této aktivitě pokračovat,“ doplnil náměstek primátora Jakub Míček. Náklady na polep 12 autobusových zastávek speciální fólií odolnou vůči vlivům počasí činí 225 tisíc korun (vč. DPH).