Personální stavy v OKD by se v nejbližší době nijak zásadně měnit neměly. Deníku to potvrdili jak zástupci odborů, tak mluvčí společnosti Marek Síbrt.

„Nový provozní ředitel o žádném snižování stavů nemluvil. Během půl roku si chce udělat analýzu a teprve poté je možné se na podobné téma bavit," řekl Marek Síbrt.

Výpovědi se v OKD hojně rozdávaly loni, kdy tehdejší vedení vyhlásilo razantní úsporná opatření. „Jednalo se asi o 260 zaměstnanců. Zčásti to byly přirozené odchody a pak také lidé, kteří šli ze zdravotních důvodů do předčasného důchodu," říká šéf hornických odborů Jaromír Pytlík.

Pokud by zaměstnavatel nyní plánoval větší redukci stavů, musí to projednat s odbory. „To bychom něco museli vědět," dodal Pytlík.

Firma naopak letos plánuje vytěžit více uhlí než v loňském roce. Něco přes devět milionů tun.

Co však OKD postrádá, jsou kvalifikovaní horníci. Výuka nových mladých horníků byla v 90. letech minulého století přerušena a i když bylo hornické školství na Karvinsku koncem minulé dekády obnoveno, první absolventi ještě nemají potřebné zkušenosti.

Proto také v OKD zůstává asi dva a půl tisíce polských horníků.

„Jejich zkušenosti jsou pro nás nedocenitelné. Máme dost lidí na obslužné profese, ale potřebujeme experty, které nedokážeme najít u nás," potvrdil mluvčí OKD Marek Síbrt.