„Ten zlom by mohl být i osudový, pokud si stát pořád nebude chtít uvědomit, jak je pro něj tento obor důležitý. Když chovatele včel nepodpoří, tak to moc optimisticky nevidím,“ uvedl zkušený včelař. Podle něj je průměrný včelař rád, když utrží za prodaný med částky v řádech tisícovek korun. „Na uživení to rozhodně není. Na druhé straně si pořád lidé nedokáží uvědomit, jak moc práce při opylování včely obstarají. Pokud bude včelstev ubývat, bude to mít velké následky,“ míní Kopeček.
Letošní rok ve znamení sucha
Letošní rok na Frýdecko-Místecku považuje včelař za průměrný. „Bylo ale velké sucho. To se muselo projevit, nektar vyschnul a včely neměly co sbírat. Navíc se hodně projevily i choroby varroáza a mor včelího plodu. Ty způsobily v některých místech úhyn šedesáti až osmdesáti procent včelstev. Podle Kopečka tuzemským chovatelům včel hodně škodí i dovozy medu.
„Ten med, který se dostává do některých velkých obchodních řetězců, moc kvalitní není. To je vidět i z kontrol, které v něm dost často najdou složky, které by rozhodně obsahovat neměl. I když máme v našem okrese Dům včelařů v Chlebovicích, ve kterém prodáváme nejen vybavení pro včelaře, ale nabízíme i med, tak žádné velké obchodování to není. Poptávka se mírně zvyšuje. Vysvětluji si to tím, že lidé z vlastní zkušenosti už porovnali kvalitu a chuť medu od včelaře a medu, který je v některých obchodech,“ míní Kopeček.
Kilo medu jako kilo másla
Každý domácí včelař, který med prodává, si podle předsedy dobře uvědomuje, že nemůže zákazníkovi prodat nekvalitní med. „Kdo by se nákupem u něj jednou spálil, už by podruhé nepřišel,“ dodává Kopeček.
Kilogram medu se u včelařů prodává kolem stokoruny, případně mírně nad touto sumou. „V našem oboru dlouho platilo, že kilo medu stálo stejně jako kilo másla. Ty doby se asi už nevrátí, ale pokud stát včelařům nepomůže, může se to vymstít,“ obává se včelař.