Vodné a stočné narostlo o téměř tři procenta a nově činí 81,07 koruny. Při přepočtu na průměrnou spotřebu vody na člověka a den v našem regionu, tedy zhruba 88 litrů, představuje zvýšení ceny roční rozdíl 75 korun. V kalkulaci vodného a stočného se podle SmVaK Ostrava odráží vývoj nákladů například v nutnosti financovat plán obnovy

a oprav vodohospodářské infrastruktury, v nárůstu ceny surové vody odebírané od státní organizace nebo v personální oblasti. „Naše politika udržuje dlouhodobě výši vodného a stočného několik korun pod celorepublikovým průměrem,“ podotkl generální ředitel společnosti Anatol Pšenička.

Existují ale obce, ve kterých se za vodu platí méně. Domácnosti napojené na vodovod Bystřice Paseky Kompařov ve vlastnictví obce Bystřice na Třinecku zaplatí letos za vodu stejně jako loni. Vodné činí 29,90 koruny, stočné pak 25,30 koruny za metr krychlový. A například za dodávku pitné vody z veřejného vodovodu obce Ostravice letos lidé zaplatí 39 korun a za stočné 38 korun.

Vodohospodáři upozorňují, že v posledních letech už spotřeba pitné vody v domácnostech neklesá tak prudce jako v předchozích dvou desetiletích.

Spotřeba se tehdy snižovala výrazně i kvůli tomu, že lidé začali vodou více šetřit a opatřili si do svých domácností moderní vybavení. Například myčky, vodovodní baterie či úsporné splachovače výrazně snížily spotřebu vody.

V okrese Frýdek-Místek je veřejný vodovod ve všech obcích nebo alespoň jejich částech, v oblasti Beskyd je však množství rozptýlených objektů a horských chat, jejichž napojení na obecní vodovod není reálné. Dlouhodobé problémy s vodou mívaly také obce na Třinecku a Jablunkovsku. Například v Bukovci v roce 2015 vyschl obecní rezervoár, ze kterého místní lidé čerpají vodu. Problémy pomohly vyřešit hlubinné vrty. Od roku 2016 je Jablunkovsko nově napojeno na Ostravský oblastní vodovod. Díky projektu získalo přístup k dostatečné kapacitě pitné vody zhruba 13 tisíc lidí v nejvýchodnější části republiky, kteří standardně používají ve vodovodní síti společnosti SmVaK vodu z místních podzemních a povrchových zdrojů.