Zhruba sto padesát lidí by mohlo najít práci v nové farmě na chov ryb a pěstování zeleniny. Podnikatelé ze Zlínského kraje ji chtějí vybudovat v lokalitě kasáren v Palkovické ulici ve Frýdku-Místku.

Farma by měla ročně produkovat 1000 tun ryb, 6250 tun salátu a dalších 244 tun bylin, případně další zeleniny. Rybí farma založená na aquaponickém systému, který funguje na principu chovu ryb a pěstování zeleniny zároveň, má vzniknout také v Krnově. „V uzavřeném systému recyklují zdroje, z nichž prosperují ryby i rostliny," shrnul předseda představenstva investorské firmy Tanec Miroslav Škrabal s tím, že systém je úsporný a ekologický.

Investici za dvě miliardy korun chtěli původně umístit do průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku, která je ale kvůli odpůrcům z řad ekologů a občanských sdružení zablokovaná. Na obou farmách by měla být na jednom hektaru rybí farma a na třech skleníky se zeleninou. Ve Frýdku-Místku se výhledově počítá s rozšířením o další provoz stejné velikosti.

„Nejpozději v únoru příštího roku chceme mít stavební povolení na průmyslovou zónu Krnov, kde bychom na jaře mohli začít stavět, a do konce roku 2015 by farma měla být dokončena. Jakmile naběhne plná produkce v Krnově, začneme stavět ve Frýdku- -Místku. Mělo by to být na začátku roku 2017," řekl Miroslav Škrabal.

Město: Jisté to není

Frýdecko-místecký magistrát však zatím mírní optimismus. „Společnost v současné době zkoumá, zda je území vůbec vhodné pro činnost jejího podnikání, zejména co se týče dostupnosti a dostatku podzemní vody. S městem nemá uzavřenou žádnou smlouvu," upřesnila mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Stále tak není nic jisté, může se stát, že společnost ještě od svého záměru odstoupí. „Například pokud zjistí, že zde k dispozici není dostatek podzemní vody," doplnila mluvčí.

Investor má předběžně zájem o zhruba dvacet hektarů v bývalém vojenském areálu, kde město v současnosti připravuje dobudování inženýrských sítí. Lokalita je vhodná pro potravinářský průmysl i pro lehkou průmyslovou výrobu. „Celá zóna má přes 26 hektarů a již existují i další zájemci o pozemky," přiblížila Jana Matějíková.