Před jedním nejmenovaným obchodním centrem se mladý student dlouho nad položeným dotazem netrápil. „Ještě studuji, takže mám poměrně hluboko do kapsy. Z toho důvodu moc peněz za vánoční dárky pro své blízké neutratím. Odhadl bych to na několik stokorun. Více si už opravdu nemůžu dovolit. I malý dárek, který je od srdce, ve finále zcela určitě potěší," zamyslel se osmnáctiletý mladík.

Nákupní centra muži vyhovují

Další oslovený muž řekl, že dárky nejraději nakupuje ve velkých obchodech. „Hlavní důvod je jednoduchý. Rozhodně mě nebaví lítat po několika menších prodejnách v rámci celého města. Tak si pořídím všechno pod jednou střechou. Je to rychlejší, navíc toho stresu není tolik. Nerad všechno nakupuji na poslední chvíli. A kolik průměrně za dárky utratím? Mým odhadem asi něco kolem pěti tisíc korun," řekl J. K. z Frýdku--Místku. Ostatní lidi Deník zpovídal kousek od místeckého náměstí Svobody, kde už probíhají trhy, na kterých je taktéž možné dárečky pod stromeček obstarat.

„Za vánoční dárky pokaždé utratím pět až deset tisíc korun. Je to zhruba pro sedm lidí. Něco pořizuji v nákupních centrech, další věci třeba i přes internet. Zkušenost je zatím dobrá," svěřil se sedmadvacetiletý František Škop z Frýdku-Místku.

Někteří budou mít Vánoce bohaté. Mezi takové například spadá osmatřicetiletý Leoš P. z Havířova. „Pro rodinu za vánoční dárky utratím až třicet tisíc korun. Nejraději si vybírám velká nákupní centra, kde je téměř všechno, na co si právě vzpomenete. Ušetřím nejen peníze, ale i drahocenný čas, kterého moc nemám. A mám to nastavené tak, že chodím mezi regály a improvizuji. Téměř nikdy nechodím nakupovat s nějakým předem promyšleným plánem," sdělil muž s tím, že jednou ho moc potěšil dárek od manželky.

„Pokud si dobře vzpomínám bylo to něco na motorku, Jednalo se konkrétně o kufr, který se dal připevnit. Já jsem zase rodiče potěšil fotoknihou," zalovil v paměti.

Dívku nejvíce potěší dárek od srdce

Dvacetiletá Tereza Vašíčková z Frýdku-Místku za dárky dává v průměru asi pět tisíc korun. „Obdarovávám šest lidí z rodiny. A abych se přiznala, nějak moc velké markety nevyhledávám. Raději navštívím více obchůdků. Dárky by měly být především od srdce, na ceně až tak nezáleží. Mám moc ráda i vánoční trhy, které se pravidelně konají na místeckém náměstí. I když tam dárky asi žádné nekoupím, možná jen nějaké ozdoby. A co se týče vánočního stromečku, doma máme pokaždé živý. Nádherně provoní celý byt," zasnila se mladá dívka, která si dokáže představit i to, že by výhledově Vánoce strávila v cizí zemi.

„Pokud by to bylo někde na jihu u moře, kde je teplo, byla by to paráda. Snad se mi ten sen i splní," dodala Tereza Vašíčková. Jeden muž důchodového věku lamentoval nad tím, že za léky utratí tolik peněz, že mu potom nezbývají ani na podstatné věci.

„Proto dárky nějak neřeším. Naučil jsem se žít skromně, nic jiného mě ani nezbývá. Takový je prostě život. Já se ale dokážu radovat i z úplných maličkostí. Kolikrát mě potěší, že vyjde sluníčko. V posledních dnech ho právě moc nebylo, protože náš region trápil smog. Vánoční atmosféru mám ale rád. Jsou to přece nejkrásnější svátky v roce. Rodina by měla držet pohromadě," uzavřel důchodce z Frýdku-Místku, který nechtěl být jmenován.