VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeněk Čermák: Srdcem jsem stále strojařem

Zdeněk Čermák řídí dvě společnosti, Lakum ve Frýdlantě a Massag v Bílovci. Obě mají hodně společného, jde o strojírenské podniky zabývající se převážně výrobou kovových dílců a jejich povrchovou úpravou.

24.5.2018
SDÍLEJ:

Společnost Massag a.s., sídlící v Bílovci byla založena v roce 1828 vídeňským podnikatelem Mathiasem Salcherem. V roce 1856 byla firma přejmenována na Massag, pod touto obchodní značkou podniká stále a úspěšně umísťuje své produkty na více než 40 trzích cFoto: Deník / Lukáš Kaboň

Manažeři jsou stěžejními základy každé firmy. Musí umět dobře rozdělit práci a potom jí také ohodnotit, věřit schopnostem svých zaměstnanců, být připraven nejen komunikovat, rovněž naslouchat dotazům, musí umět vytvořit přátelského prostředí, musí toho umět zkrátka spoustu.

Zdeněk Čermák řídí dvě společnosti, Lakum ve Frýdlantě a Massag v Bílovci. Obě mají hodně společného, jde o strojírenské podniky zabývající se převážně výrobou kovových dílců a jejich povrchovou úpravou. Lakum se specializuje na zpracování plechů a svitků, Massag na zpracování profilů a drátů. Dohromady pak obě společnosti nabízejí desítku druhů povrchových úprav.

Po našem téměř dvouhodinovém povídání si jsem nabyl dojmu, že obě firmy jsou v dobrých rukou. Že mu velmi záleží na tom, aby to, co dělá, mělo smysl, aby jeho práce měla trvalejší hodnotu.

Čím jste chtěl být jako dítě?
Odmala jsem tíhnul ke strojům, ale samozřejmě jsem hned nevěděl, co budu dělat. Bavila mě matematika, deskriptivní geometrie, postrach mnoha mých spolužáků, byl pro mě koníček. Takže ne náhodou jsem si myslel, že by mě obor s matematikou spojený mohl živit. Stavebnice Merkur však může za to, že jsem strojní inženýr. Vyrostl jsem na ní, mám ji dodneška a když navštívím hračkářství, vždycky se musím jít podívat, co je u Merkuru nového. A měl jsem možnost setkat se i s novým majitelem firmy, který mi umožnil prohlédnout si továrnu u Náchoda.

Vraťme se ještě do dětství. Lyžoval jste? A neměl jste náhodou lyže s vázáním „kandahar“? Vázání mělo pružinu, která se natahovala kolem boty, háčky po stranách lyží buď pružinu fixovaly, nebo ji nechávaly volnou. To zaručovala dvojí užití lyží, buď fungovaly jako sjezdovky, nebo běžky. A pružina se natahovala takovým zobáčkem, na kterém bylo napsáno Massag.
Vím, kam míříte. Když jsem asi v 6. třídě jsem absolvoval školní lyžařský kurz, tak lyže s podobným vázáním měla většina z nás.

Uběhly čtyři desítky let, jste generálním ředitelem firmy Massag, založené v roce 1828 vídeňským podnikatelem Mathiasem Salcherem. Kdysi zaměstnávala až 3000 lidí, z historie ji známe i jako KOH-I-NOR Bílovec a byla to chlouba města. Privatizace ale vše změnila, Massag byl před krachem a nový majitel, který přišel před rokem a půl, si vybral vás, abyste firmu oživil a resuscitoval. Takže jste nastoupil jako krizový manažer v pravém slova smyslu…
Nebylo jednoduché najít, na co navázat, mnohé zakázky byly hrozně neekonomické, nutné bylo především minimalizovat ztráty, proškrtat to, co bylo špatně, napravit vztahy s bankami, prostě poskytnout první pomoc těžce raněnému. V této fázi vůbec nešlo o navýšení výroby. Museli jsme lidi především naučit táhnout za jeden provaz. Nejsem zastánce okamžitých čistek v podniku, nedělal jsem je ani v Bílovci. Ano, postupem času firmu muselo opustit několik vedoucích pracovníků, ale bylo to opravdu jen pár ojedinělých případů, kdy tito lidé cíleně škodili firmě.
Ani manažer samozřejmě nic nedokáže sám. Potřebuje se obklopit týmem lidí, kteří mají stejný cíl, může jim věřit, spolehnout se na ně.

Věděl jste, do čeho vlastně jdete?
Co se týče čísel, tak s těmi veřejně přístupnými jsem měl pochopitelně možnost se seznámit předem. Měl jsem už určité zkušenosti a hrubou představu jsem si udělat dokázal. Nicméně i dneska, po více než roce, se občas v tomto směru vyskytne ať už větší či menší překvapení. Seznámení s chodem závodu trvalo několik týdnů. Potkával jsem vystrašené lidi, kteří nevěděli, co se bude dít, opatrní byli i členové bývalého managementu. Nebyli zvyklí spolupracovat, byli naučeni jen plnit příkazy, diskuze se moc nevedly. Naopak já si myslím, že čím více je zaměstnanec spokojený, tím více od něj můžu očekávat.

Podařilo se to?
Po prvním roce je asi brzy na hodnocení výsledku, ale určitě jsme na dobré cestě. Snažili jsme se opřít se o zaměstnance – staré praktiky. K Masagu mají hluboký vztah, mají fabriku rádi, jsou to prostě srdcaři. Osobně jsem během posledního roku mluvil snad se všemi zaměstnanci, v Lakumu to funguje už dlouho, tady se s tím lidé setkali poprvé. Říkal jsem jim, co je čeká, co jim mohu slíbit a co ne. Slíbil jsem jim jen to, co jsem mohl splnit, a vysvětlil jsem také, proč jsem něco slíbit nemohl. Připravili jsme i společnou akci na firemní chatě, přišla asi stovka lidí, bavili jsme se, nechyběly soutěže, bylo to vlastně poprvé, kdy byla tak velká část firmy pospolu, nerozhádaní, začali komunikovat jinak, než byli zvyklí. Podařilo se nám obklopit lidmi, kteří mají zájem na tom, aby fabrika šlapala, máme mladé a výborné vedoucí výroby, vývoje a kvality, jde o lidi zevnitř, chytili se šance. A ještě musím zmínit i spolupráci s městem, navázali jsme nové vztahy. Obě strany si vycházejí vstříc, jsme jako dobří sousedé přes plot.

Majoritním akcionářem společnosti Massag je právnická osoba ze skupiny LAKUM GROUP, která má sídlo ve Frýdlantu nad Ostravicí…
Jsem rád, že se mne pořád nevyptáváte jenom na MASSAG. Tak, jako rodič má stejně rád všechny svoje děti, tak i já tíhnu stejně spravedlivě ke všem firmám z LAKUM GROUP. Společnosti LAKUM-AP a LAKUM-KTL ve Frýdlantu nad Ostravicí jsou takovými staršími sourozenci v naší rodině. Starší v rodině, ale už zdaleka ne starší věkem. Zatímco MASSAGu je letos stodevadesát, tak LAKUM v letošním roce slaví dvacet let existence. Já sice nejsem v LAKUMu od jeho založení, ale několik takových pracovníků tam opravdu máme a myslím, že nejenom oni, ale všichni i ti služebně mladší za těch dvacet let odvedli obrovský kus práce. V továrně, kde se kdysi vyráběly všude rozšířené plechové kuchyňské linky se dneska vyrábějí dílce hlavně pro automobilový průmysl, ale i pro ostatní odvětví. Nejeden majitel třeba automobilu McLaren by se asi divil, že část jeho auta pochází z Beskyd. Ostatně, přijeďte nás navštívit, je toho hodně co lidé v LAKUMu umějí.

Bydlíte v Opavě, do práce to máte hodinku cesty. „Pracujete“ i v autě?
Samozřejmě, tak jako asi mnozí z nás velkou část cestování věnuji telefonátům, tomu se prostě nevyhnu. A také - jsem typ, který musí pořád něco studovat. Začalo to tím, že po strojařině, která je moje srdeční záležitost, jsem se po dvaceti letech rozhodl vrátit do školních lavic. Pracoval jsem tehdy ve společnosti zabývající se elektrovýrobou, tak logicky šlo o elektrofakultu. A když jsem ji v roce 2007 dokončil, tak jsem si řekl: co budeš studovat teď? Baví mne cizí jazyky, a tak k angličtině a němčině, které v dnešní době ke své práci potřebuje každý, jsem si našel nového koníčka – italštinu a k ní později i další. No a právě ten jinak promarněný čas v autě se v posledních letech snažím využít posloucháním slovíček a lekcí, které si sám namlouvám. Proto hodinka do práce není v žádném případě ztracený čas. Užívám si pak, když v zahraničí můžu jazyky střídat, pobavit se s partnery v jejich rodné řeči.

Jak jste přišel zrovna k italštině?
Poprvé jsme s rodinou navštívili Itálii v roce 1992 a pak jsme tam jezdili každý rok. Zemi i jazyk jsem si zamiloval, takže když jsem se asi před deseti lety rozhodoval, kterým jazykem bych se chtěl dále domluvit, byla to jasná volba.

Vaše pracovní vytížení je určitě velké, stíháte ještě kromě práce i něco jiného? Jak vypadají třeba vaše víkendy?
Baví mne squash a badminton, s manželkou se navíc snažím pokud nám přeje počasí denně projet na kole do přírody. Rádi cestujeme po světě, viděli jsme mnoho krásných míst, ale neměnil bych, patřím tady.

Autor: Redakce, Aleš Uher st.

24.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montéři kovových konstrukcí Montéři kovových konstrukcí, zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: A16, z:10/8/2018, Jedná se o kumulovanou funkci montéra kovových konstrukcí a zámečníka., Kontakt uveden viz výše.. Pracoviště: Huisman konstrukce, s.r.o.*, Nádražní, č.p. 289, 739 25 Sviadnov. Informace: Aneta Macurová, +420 734 289 147.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci ÚKLIDOVÝ PRACOVNÍK/CE (CIZ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: A02 z:8/8/2018 (CIZ), Náplň práce: úklid a údržba společných prostor, sociálního zařízení, venkovních ploch, strojů a jiných zařízení., Kontakt telefonicky v čase od 10.00 do 15.00, uveden viz výše.. Pracoviště: Průmyslová zóna nošovice - lakovna, Hyundai, č.p. 700, 739 51 Dobrá. Informace: Marija Nováčková, +420 604 829 193(po-pá10-15.00hod.).

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 16 000 Kč

Inženýři technologové, normovači v ostatních oborech OPERÁTOŘI ODĚVNÍ VÝROBY - NORMOVAČI (VHODNÉ I PRO OZP). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 (VHODNÉ I PRO OZP) a:13/8/2018, Práce na HPP, pracovní doba 6-14 hod, pracovní úvazek 7,5 hodiny ale možnost i zkráceného úvazku., Požadujeme: praktickou znalost šití na průmyslových strojích a dobrou znalost technologie šití oděvů. Pracovní poměr na dobu určitou, může být změněn na dobu neurčitou., Pracoviště Svazarmovská 308, Frýdek-Místek., Kontakt viz výše.. Pracoviště: Výrobní družstvo vkus frýdek-místek, Svazarmovská, č.p. 308, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Brixová Vlasta; p.Tkáčová, +420 558 432 041.

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti OBCHODNÍ REFERENT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:22/6/2018 a:9/8/2018, Bližší informace o dané pracovní pozici Vám budou poskytnuty telefonicky, emailem, osobně po předchozí telef. domluvě. Kontakty jsou uvedené viz výše., Požadujeme:, - vzdělání technického směru, - znalost čtení výkresové dokumentace, - komunikativnost, PC Word, Excel, - ŘP sk. B podmínkou, - zkušenosti výhodou. , Nástup možný ihned.. Pracoviště: Metanet s.r.o. - pracoviště frýdek-místek, Míru, č.p. 3267, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Igor Oleynikov, Anna Oleinikova, +420 558 640 740.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Méně lidí bylo na Těrlické přehradě také v neděli odpoledne.
44

Změna: Hygienikům se podařilo odhalit agresivní cerkárie v Těrlické přehradě

Ilustrační oto

Stavba kanalizace v Písečné přináší dopravní omezení

Bezdomovec kvůli rozkoši zapaloval lidi. U soudu dostal 23 let

Sexuologickou léčbou a dva nepravomocné tresty v délce 17 a 6 let žaláře uložil soud mladíkovi, který letos brutálně napadal a zapaloval lidi na Ostravsku a Frýdecko-Místecku.

Tatry Phoenix se uplatňují i v kamenolomech

V extrémních podmínkách kamenolomů se uplatňují v současné době nákladní vozy Tatra Phoenix Euro 6.

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

OBRAZEM: Nehoda kamionu na Třinecku

Jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů zasahovaly v pondělí odpoledne v Třinci-Neborech u nehody kamionu, který ze zatím nezjištěných příčin sjel z mostku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT