Zákazníkům RWE z řad domácností se od prvního června zvýší konečné ceny zemního plynu v průměru o 9,5 procenta. Za zdražení může podle plynařů dramatický nárůst cen ropy v posledních šesti měsících. Nárůst cen zemního plynu už ohlásili od června, případně od července i někteří další dodavatelé.

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou po zdražení podle mluvčího RWE Martina Chalupského měsíční náklady na plyn o dvě stě korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si podle mluvčího měsíčně připlatí pouze devět korun.

Nemálo zákazníků překvapilo možná více než samotné zvýšení cen spíše to, že k němu dojde už od června a ne od července. Plynaři totiž dosud měnili ceny většinou pravidelně co čtvrt roku. „Za zvýšení může podle plynařů především dramatický nárůst cen ropy v posledních šesti měsících. Silná koruna dokázala dopady drahé ropy pouze zmírnit. Zvýšení ceny přichází na letní měsíce až po topné sezóně, kdy byla cena stabilní,“ uvedl Chalupský.

Odečty plynoměrů

Mluvčí Severomoravské plynárenské Linda Ešková na dotaz uvedla, že lidé mohou v souvislosti se změnou ceny hlásit tři dny před koncem tohoto měsíce a patnáct dní v červnu odečty svých plynoměrů.

„Takzvaný samoodečet se provádí formou nahlášení stavu plynoměru, ale není povinný. Kdo chce nahlásit stav plynoměru, může využít internetový on-line formulář, poslat SMS nebo zavolat na zákaznickou linku 840 113 355,“ dodala Ešková.

Na dotaz, zda se už v minulosti stalo, že by plynaři obdobně jako nyní u zdražení, při poklesu cen zlevnili plyn také s měsíčním předstihem, odpověděla: „Jakákoliv zlevnění jsme v minulosti promítli do ceny zemního plynu pro zákazníky, a to v historicky nastavené kvartální změně ceny. Pokles cen ale nebyl v minulosti nikdy tak razantní, jako zdražení v posledních měsících,“ dodala Ešková.

Lidé zjišťují ceny uhlí a dřeva

Lidé v domcích, kteří ještě mají i kotle na tuhá paliva, stále více uvažují o tom, že znovu začnou topit uhlím a dřevem. „Volají v posledních dnech dost často. Ptají se, jestli nebudeme mít nějaké slevové akce, zjišťují i cenu uhlí. Těch, kteří už si uhlí objednají, ale zase tolik není. Ten nápor zákazníků očekáváme až později,“ uvedl Zdeněk Novák ze společnosti Unitherm, která nabízí především uhlí z Polska.

„Ceny jsme od počátku roku neměnili, za metrák černého uhlí platí zákazník orientačně tak 450 až 460 korun,“ dodal Novák.

V uhelných skladech Piskořová ve Frýdlantu nad Ostravicí očekávají větší poptávku zákazníků po uhlí až v letních měsících. „Je ale pravda, že když oznámili to zdražování plynu, tak začali lidé více telefonovat. Je poznat, že uvažují, čím budou topit v zimě a budou se snažit co nejvíce ušetřit,“ dodal pracovník uhelných skladů.

Souvisejicí články:Plyn zdraží už od června