Na jednu dividendu připadne 250 korun před zdaněním. Největší podíl na zisku bude inkasovat společnost Moravia Steel, která vlastní 69 procent akcií třinecké hutní firmy. V minulém roce Třinecké železárny rozdělily na dividendách 811 milionů korun. Letos firma plánuje čistý zisk 1,25 miliardy korun. Zbylý loňský zisk rozdělí firma na 134 milionů korun do rezervního fondu a na zhruba 522,5 milionu korun, jež pošle na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Nová dozorčí rada

Do dozorčí rady Třineckých železáren akcionáři zvolili Pabla Larcóna Espinosu. Čtyřiačtyřicetiletý španělský právník v orgánu nahradil Ivo Dubše, který rezignoval na funkci člena dozorčí rady k 11. červnu. Valná hromada rovněž odvolala a znovu zvolila do funkcí zbylé členy dozorčí rady volené valnou hromadou, kterými jsou Hanns Kurt Zöllner, Evžen Balko, Tomáš Chrenek, Ján Moder a Jozef Blaško. Dozorčí rada TŽ má ještě tři členy volené zaměstnanci.

Poptávka po oceli přetrvává

Přetrvávající poptávka po ocelářských produktech umožnila firmě dosáhnout nejlepší výsledky za posledních deset let, řekl akcionářům předseda představenstva a generální ředitel Jiří Cienciala. Třinecká hutní firma zároveň vyrobila nejvíce surového železa, oceli i válcovaného zboží za posledních 15 let. Zisk po zdanění loni stoupl o 693 milionů na 2,684 miliardy korun. Tržby za prodej výrobků a služeb se přitom zvýšily o 849 milionů korun na loňských 31,675 miliardy. Na investice loni směřovalo 1,225 milionu korun, což je meziročně o 193 milionů méně. Mezi největší stavby patřila například výstavba vakuovací stanice nebo třetí žíhací pece.

Předseda dozorčí rady Tomáš Chrenek akcionářům řekl, že investice okolo miliardy korun stačí k obnově podniku, aby si zachoval svou stávající konkurenceschopnost. Třinecké železárny byly zprivatizovány v roce 1996. Firma deset let za sebou hospodařila se ziskem, podíly na zisku vyplácí poslední čtyři roky. Letošní dividenda je rekordní. "Výplata výše dividendy je přímo podmíněna třemi úspěšnými roky z hlediska hospodaření po sobě. Další výplata záleží na odvíjení cenotvorby produkce a objemu finančních a materiálových investic a celkové strategie podniku," uvedl k výplatě dividend Chrenek. Loni dostali akcionáři ocelářské firmy dividendu 100 korun na každou svou akcii, předloni inkasovali 70 korun na akcii a za rok 2003 to bylo 45 korun. "Plán zisku na tento rok je 1,25 miliardy korun a tržby zhruba na stejné úrovni jako loni. Očekáváme, že plánované výsledky hospodaření budou mírně překročeny. Pro letošní rok nepředpokládáme nástup recese," uvedl Chrenek. Na dotaz akcionáře také odmítl, že by majoritní vlastník, firma Moravia Steel, jednal o prodeji svého podílu, který je zhruba 69 procent. "Akcionáři také zaregistrovali toto spíše přání zahraničních investorů. Jménem zahraničních akcionářů jsem zplnomocněn vám jednoznačně odpovědět, že o žádném prodeji neuvažujeme," uvedl Chrenek. V a.s. Třinecké železárny má podíl přes 69 procent na osmimiliardovém základním kapitálu společnost Moravia Steel. Finitrading vlastní 16 procent a americká ocelářská a obchodní společnost Commercial Metals Company má 11 procent akcií. Zbylých asi 3,6 procenta mají drobní akcionáři. Chrenek dnes řekl, že o vytlačení minoritních akcionářů se neuvažuje.