„Největší průšvih, který řešíme, je cukrovka. Obvykle bývala do 15. dubna v zemi. Letos ale budeme rádi, když v polovině dubna vyjedeme. Chce to ještě tak týden, a to jsem optimista," uvedl Robert Cieślar s tím, že oproti předchozím sezonám má skluz i ječmen jarní, který ovšem firma se sídlem v Návsí neprodukuje. Připomněl, že naopak u kukuřice termíny „nehoří".

Druhý problém je krmivo. „Kolem dvacátého už jsme mívali na pastvě vyhnané jalovice, při bilanci krmiv s tím člověk přece jen počítá," zalitoval šéf zemědělské firmy. „Ale jako zemědělci furt nemůžeme nadávat, to je druhá věc. Pozitivní je to, že by mělo být dost vody," usmál se Robert Cieślar. Míní, že zima nebyla zase tak dlouhá, ale spíše odsunutá. „Vánoce byly na blátě, pořádná zima začala vlastně v lednu," konstatoval. Podobnou situaci, kdy nelze kvůli kalamitě a následně pro množství tajícího sněhu ani první dubnový týden vyjet na podmáčená pole, podle svých slov nepamatuje. Pamětníci loví v paměti, že to bylo buď v polovině sedmdesátých let, nebo o dekádu později. „Já to dělám krátce, ale někteří kolegové o tom mluví. Jeden z nich, co dělal v zemědělství od nějakých osmnácti let a teď odcházel do důchodu, říkal, že je to nějakých plus minus třicet roků. Ten si to pamatuje," pravil Robert Cieślar. Jeho kolegům nyní nezbývá nic než čekat. „Co se týká setí, nejhorší je, že je to podmoklé. Nedostali bychom se tam. Musí se počkat, než to vyschne."

Předseda frýdlantských zahrádkářů Jiří Saniter je přesvědčen o tom, že letošní zima byla k přírodě poměrně příznivá. „Je sice pravda, že v našich podmínkách byla zima dlouhá, jenže na úrodu by to nemělo mít žádný vliv. Bylo podstatné, že nebyly žádné velké teplotní výkyvy. Díky tomu stromy ještě naštěstí nevykvetly. Naopak byla zima pozitivní v tom, že zlikvidovala škůdce. Horší by to ale mohlo být se stavem včelstev," zamyslel se Jiří Saniter, který si na tak dlouhou zimu nepamatuje. „Aby bylo ještě v dubnu skoro půl metru sněhu, tak to si opravdu nepamatuji a to už mám nějaké ty roky. Ten sníh byl navíc mokrý a těžký, takže zahrádkáři jej raději shazovali z větví stromů, aby se pod tou tíhou nepolámaly," dodal Jiří Saniter.