Zástupci oslovených uhelných skladů v Ostravě a okolí uvádějí, že nárůst počtu zákazníku je patrný. Výrazně se pak zvyšuje poptávka po hnědém uhlí zrnitosti hrášek, kterým se topí v automatických kotlech. Ty si lidé i v našem kraji v posledních letech pořizují daleko častěji než dříve díky takzvaným kotlíkovým dotacím.

Například v ostravských uhelných skladech Kalman Trade zvýšenou poptávku právě po zmíněném druhu paliva v posledních měsících pozorují. „Topivo na zimu začali lidé více nakupovat od počátku srpna," odpověděli v uhelných skladech Kalman Trade.

V dalších ostravských uhelných skladech odhadují, že poptávka po hnědém uhlí do automatických kotlů se dokonce zdvojnásobila. „Důsledkem je ale to, že producenti se mají co ohánět a cena tohoto druhu uhlí se zvýšila," uvedl pracovník uhelných skladů, který si přál zůstat v anonymitě.

Reportáž v televizi

U jiných prodejců pak zaznamenali výrazný nárůst zákazníků v okamžiku, kdy v televizi odvysílali reportáž o tom, že v souvislosti s ukrajinsko- ruským konfliktem hrozí i nebezpečí omezení nebo dokonce úplného zastavení dodávek plynu z Ruska. „Hned druhý den už se nám zákazníci začali hlásit a objednávali topivo na zimu. Ten nárůst objednávek byl opravdu patrný," uvedla Helena Piskořová ze stejnojmenných uhelných skladů ve Frýdlantě nad Ostravicí.

„Pořád je ale poznat, že lidé obracejí každou korunu možná i více než dvakrát. Hodně z nich jezdí pro uhlí svými auty s přívěsnými vozíky, nebo si naberou jen dva či tři pytle do kufru auta. Ceny zůstávají na stejné úrovni jako loni. My jsme nakupovali do našich skladů uhlí v době, kdy bylo levné. Proto je můžeme zákazníkům prodávat také za přiměřené ceny," dodala Helena Piskořová. Také zástupci dalších oslovených uhelných skladů odpovídali, že ceny černého uhlí nezvyšovali vůbec, případně se jednalo o navýšení v řádu korun. Například černé uhlí z OKD velikosti ořech prodávají uhelné sklady v cenách kolem 485 korun za metrák.

Jak se nenechat napálit?

Jak už je tomu v posledních letech zvykem, neodolají někteří obyvatelé rodinných domků lákavým nabídkám na dovoz levného uhlí ze zahraničí. Když ale až s odstupem času zjistí, že místo objednaných třiceti či čtyřiceti metráků je prodejce o pár metráků ošidil, bývá na nápravu pozdě. Prodejce je pryč a vyhledat jej je skoro nemožné. „Mám jednu radu: Ať lidé nakupují uhlí tam, kde už mají dobrou zkušenost. Já našim zákazníkům například doporučuji, ať jsou u nakládky i vážení uhlí, které si objednali. Zákazník se může podívat, jestli mu naložíme objednané množství a jestli je uhlí kvalitní. Pak k žádnému nedorozumění dojít nemůže," řekla Helena Piskořová z Uhelných skladů Frýdlant nad Ostravicí.