„Už jsme vyjížděli k několika případům, při kterých hořela nejen tráva na loukách, ale i přímo v lesích. V tomto jsou lidé prostě nepoučitelní. Vypalují, i když je to hodně nebezpečné. Plameny se kvůli větru mnohdy rychle šíří po okolí. Těžko se to hasí,“ varoval před těmito aktivitami operační důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku Petr Kováč s tím, že tyto výjezdy je už zaměstnaly v Třinci-Neborech, Mostech u Jablunkova, Komorní Lhotce a ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Ze zákona o požární ochraně je plošné vypalování porostů zakázáno. „Pokud se provádí pálení trávy na hromadách, což zákon o požární ochraně umožňuje, je nezbytné učinit ze strany osoby, aby se postarala o to, aby se oheň nerozšířil mimo vymezené ohniště. Nejčastějšími případy, u kterých musí jednotky zasahovat, jsou ty, kdy nerozumní občané zapálí suchý travní porost na ploše, načež šířící se plameny už nejsou schopni vlastními silami uhasit. Oheň potom ohrožuje okolní pozemky a objekty,“ připomenul vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru ve Frýdku–Místku Ivo Šrom.

Pokud dojde k situaci, že lidé nekontrolované hoření nezvládají, je nutné, aby bez dalších časových prodlev událost oznámili na tísňovou linku 150 nebo 112. Za plošné vypalování porostů hrozí lidem ve správním řízení pokuta až do výše pětadvaceti tisíc korun. U právnických osob je možné uložit podstatně vyšší pokutu – a to až do výše půl milionu.