Loni takto došlo v našem kraji k požárům, při kterých se škody vyšplhaly na více než dva milióny korun. „Nejčastěji došlo ke vzniku požáru z důvodu nedodržení bezpečné vzdálenosti od topidla, kdy hořlavé materiály byly umístěny v bezprostřední blízkosti jeho sálavé plochy,“ říká mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Není podle něj například výjimkou, když je přenosné topidlo umístěno v blízkosti závěsů, záclon, křesel nebo sedací soupravy. Této ledabylosti pak může člověk, jenž takto, nebo podobně požár založí, litovat. „Inspektoři Hasičského záchranného sboru mu mohou uložit peněžitou pokutu až do výše 25 tisíc korun. U právnické, nebo podnikající fyzické osoby může pak pokuta vyšplhat až na půl miliónu korun,“ přiblížil Kůdela.

Pro to, aby se nemuseli lidé pokuty děsit, měli by dodržovat zásady a zákazy platící pro toto období. „Je zakázáno používat při zatápění hořlavé kapaliny (mimo spotřebiče na kapalná paliva), zasahovat do konstrukce topidel a spotřebičů, či používat jiný druh paliva než stanovil výrobce spotřebiče. Pozor zejména u krbových kamen na dřevo, nelze používat např. uhlí,“ varuje mluvčí hasičů. Naopak důraz klade na to, aby se lidé před instalací topného spotřebiče seznámili a striktně se drželi návodu výrobce.

Problémy můžou způsobovat především spotřebiče připojené ke komínu. Zde Kůdela radí. „První věc, kterou by takto vytápějící měli udělat, je nechat si překontrolovat komín odborníkem. Dále zajistěte stabilní upevnění a celistvost kouřovodu, spolehlivé uzavření komínových dvířek a uložení hořlavých předmětů minimálně ve vzdálenosti jednoho metru od komínového tělesa.“

Přesto, že se odbor prevence moravskoslezských hasičů každoročně snaží před laxností spotřebitelů varovat, každoročně také spílá. „Žádná topná sezóna se, bohužel, neobejde bez mnoha požárů souvisejících s topidly, ať už na plynná, kapalná, pevná paliva, či elektrické spotřebiče a komíny,“ dodává Kůdela.