„Je to tragédie, která některým dojde až po určité době. Já to teprve teď začínám vstřebávat," řekl včera kolem poledne starosta Vendryně.

Oheň vypukl v sobotu před půlnocí, hořela dvoupodlažní budova se čtyřmi byty poblíž kulturního domu Czytelnia. Plameny podle Gustava Pilcha, většinového vlastníka a předsedy představenstva družstva Agricoop, které dům vlastní, zasáhly tři bytové jednotky. „V bytě, který vyhořel kompletně, bydlelo osm lidí. Dvě děti ve věku jedenáct a dvanáct let tam ale v tu nešťastnou noc nebyly, spaly u sousedů," řekl Pilch s tím, že v dalších dvou jednotkách se nacházeli dohromady čtyři lidé, čtvrtý byt byl prázdný.

Když začalo hořet, tvrdě spali

Dohromady bylo tedy v domě v noci na neděli deset lidí, o život přišli tři z nich. Podle Pilcha se jednalo o devatenáctiletou dceru jednoho nájemníka, jeho ženu a tchyni. Záchranáři na místě ošetřili šestatřicetiletého muže, který utrpěl popáleniny na nohou. Poté byl v péči lékařů ostravského popáleninového centra. O pět let starší muž se podle mluvčího moravskoslezských záchranářů Lukáše Humpla nadýchal kouře. Sanitka jej odvezla do třinecké nemocnice. „Na místě jsme také ošetřili ženu se známkami akutní stresové reakce," doplnil Humpl. Požár nepřežil rovněž pes.

Deník včera narazil před objektem, který byl zajištěn páskou, za niž kromě policistů a vyšetřovatelů hasičů nikdo nemohl, na jednoho z nájemníků, jenž doslova přežil svou smrt. „Když vedle u sousedů začalo hořet, už jsme s přítelkyní, se kterou jsme se tady nastěhovali asi před rokem, tvrdě spali. Naštěstí nás probudilo hlasité štěkání psa. Okamžitě jsme jen ve spodním prádle vyběhli ven, čímž jsme si vlastně zachránili holé životy," řekl smutným hlasem jednapadesátiletý M. N, který momentálně s partnerkou využívá dočasné bydlení ve Staré škole, kde nájemníci a pozůstalí našli přechodný azyl.

Podobnou tragédii v obci nepamatuje

„Stále nemůžu pochopit, jak se to mohlo stát. Musela to být hrůza. Bylo to jako z nějakého špatného filmu, protože v době, kdy ten objekt začal hořet, se jen několik desítek metrů odtamtud právě konal ples, který pořádali myslivci. Když se to v sále rozneslo, někteří vyběhli ven a zásah sledovali ve společenských oblecích. V obci žiji téměř od klukovských let, takže něco už pamatuji. Proto můžu zodpovědně říct, že tak tragická událost se u nás stala poprvé," prohlásil sedmašedesátiletý Jan Goryl z Vendryně.

Zástupkyně starosty Sboru dobrovolných hasičů Vendryně Jana Chlebková jeho slova vzápětí potvrdila. „Tolik mrtvých u požáru jsme skutečně ještě ve Vendryni neměli. Naše dobrovolná jednotka byla na místě jako jedna z prvních, protože hasičárnu máme shodou okolností kousek od toho domu. I když nedisponujeme takovou technikou, jakou mají profesionální jednotky, samozřejmě jsme se do hasebních prací zapojili," uvedla Jana Chlebková.

Možná bude veřejná sbírka šatstva

Včera se vedení obce sešlo s pozůstalými, zástupci Agricoopu a úřadů. „Všichni si uvědomují, že jsou ještě pozůstalí, kterým je třeba pomoct. Ozvali se i lidé z obce zvláště si cením nabídky našeho občana Stanislava Macury, který se nabídl, že vezme na nějaký čas dvě malé děti," uvedl Bohuslav Raszka s tím, že chlapec a děvče nakonec budou u příbuzné v Bystřici. O matku osmatřicetileté ženy, která při požáru zahynula, se postará syn z Třince- -Dolní Líštné. Kvůli požáru starosta svolal mimořádné jednání rady, na kterém se podle něj řešila finanční pomoc například zaplacení nájmu pozůstalým na určitou dobu. Ve hře je podle něj také veřejná sbírka šatstva. Další pomoc budou zvažovat podle požadavků pozůstalých. Nabídka pomoci podle Raszky přišla i z nedalekého Hrádku starosta pozůstalým nabídl volný byt.

Většinový vlastník Agricoopu se domnívá, že hořet začalo od topenišť na pevná paliva. Mluvčí krajských hasičů Petr Holub to nepotvrdil. „Nějaké pracovní verze máme, ale ty doby jejich potvrzení, nebo vyvrácení nemůžeme sdělit. Dělá se pořád dohledání, budou se vyhodnocovat stopy," řekl včera mluvčí.

Nad možnou příčinou požáru se zamyslel sedmadvacetiletý Kamil Javorek, který bydlí naproti bytovce, která má po požáru propadlou střechu. „Slyšel jsem, že požár může mít souvislost s elektrickými přímotopy, kterých tam údajně měli hodně. Proto mohlo začít hořet kvůli přetížení sítě a zkratu. Oficiální příčinu ale ponechme na hasičích," dodal mladý muž.

Hasiči předběžně spočítali škodu na 800 tisíc. „Já si myslím, že to je mnohem více. Vyhořelé je přízemní i horní patro, včetně střechy," řekl Deníku Gustav Pilch.

Na internetu se objevila zpráva, že byty obývali takzvaně sociálně slabí lidé. „Pochopitelně, nežijí v nějakém přepychu, konkrétně ti, co pracují u nás, protože průměrné platy v zemědělství nejsou tak vysoké, jak se v celé republice uvádí. Ale pracovali a výplaty dostávali," okomentoval informaci Gustav Pilch.