„Následkem větru se zřítila třetina střechy výrobní haly. Pád těžce zranil zaměstnance firmy, který se snažil plechovou krytinu ještě před zřícením zajistit. Hasiči se střídali s týmem rychlé lékařské pomoci v jeho oživování, jenže i přes jejich společnou snahu zraněním nakonec podlehl,“ potvrdil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Na místo události ihned vyjela posádka rychlé lékařské pomoci z Frýdku-Místku. „Muž při našem příjezdu ležel na zemi v troskách střechy. První pomoc postiženému poskytovali i svědkové události, kteří prováděli laickou resuscitaci. Záchranáři pokračovali v oživovacích pokusech za použití přístrojové techniky a léků dalších třicet minut. Obnovit srdeční činnost pacienta se však záchranářům přes veškerou snahu nepodařilo,“ upřesnil tiskový mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl s tím, že pracovník zemřel na následky mnohočetných poranění v oblasti hlavy, končetin a hrudníku.

Hala, ve které se tragédie stala, měla půdorys 20×60 metrů a byla patnáct metrů vysoká. Hasiči zabezpečili okolí haly výstražnou páskou – a poté odtahovali části spadlé střechy, aby již nemohla v silném větru nikoho dalšího zranit. Do vyšetřování smutného případu se rovněž zapojila Policie ČR.

„Policejní komisař ve spolupráci s technikem místo činu zadokumentovali. Budou zjišťovat, zda pracovníka firmy někdo na střechu poslal – nebo zda na ní vylezl z vlastní iniciativy. Pokud zjistí, že na smrti muže nese vinu jiná osoba, mohli bychom ji stíhat pro trestný čin ublížení na zdraví, za nějž by mu případně před soudem hrozilo až pětileté vězení. Důležité zjištění může přinést i pitva zemřelého,“ naznačil tiskový mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Starosta Bruzovic Antonín Kwaczek redakci sdělil, že zemřelého znal od vidění. „Je velice smutné, co se stalo. Ta firma, pro kterou pracoval, se zabývá výrobou plastových oken. Nepamatuji si, že by se něco podobného u nás přihodilo. Před několika roky masa sněhu rozbořila střechu staršího domu, tenkrát se to ovšem obešlo bez zranění,“ vzpomenul starosta Bruzovic Antonín Kwaczek. Podle něj je v obci několik vyvrácených stromů a z nedalekého areálu Frýdecké skládky vítr do Bruzovic zavál velké množství plastů. „Je tady opravdu velký binec.“

Přírodní živel o sobě dal vědět i v Hukvaldech-Dolním Sklenově, kde na rodinném domě poškodil komín. Na Třinecku spíše padaly stromy, které museli hasiči odklízet z cest. V hutnickém městě pomocí vysokozdvižné plošiny zajišťovali poškozenou střechu domu na náměstí Míru.

Vítr, který bičoval náš region, dosáhl na Lysé hoře rychlosti orkánu. V nárazech to bylo 125,6 kilometru v hodině.

V souvislosti se silným větrem zaznamenali hasiči v rámci celého Moravskoslezského kraje ve čtvrtek do patnácté hodiny celkem 170 zásahů. „Na Frýdecko-Místecku to bylo kolem pětadvaceti výjezdů,“ uzavřel mluvčí hasičů Petr Kůdela.

V kraji byly po vichřici bez proudu stovky domácností
Stovky domácností na severní Moravě a ve Slezsku se dnes dopoledne ocitly bez elektřiny. Silný vítr totiž lámal stromy a větve, které popadaly na dráty elektrického vedení.
„Vichřice škodila v celém kraji. Nejvíce poruch jsme museli opravovat na Opavsku. V Ostravě největší škody způsobil plech, který se uvolnil ze střechy jednoho z domů a spadl na dráty. na severní a střední Moravě jsme v souvislosti s vichřicí zaznamenali třináct poruch na vedení vysokého napětí a více než padesát poruch na nízkém napětí. Bez dodávek elektřiny byly stovky domácností,“ uvedla mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanové. Podle ní se energetici vzhledem k předpovědi počasí na možné problémy připravili. „Okamžitě po hlášení poruch vyjížděly do terénu desítky osádek poruchové služby. Už během dopoledne se nám daří postupně obnovovat dodávky na mnoha místech,“ dodala mluvčí ČEZ.

Kam dál? Kraji hrozí větrná smršť

Vichřice Emma na Frýdecko-Místecku: Hasiči se o víkendu nezastavili