Velké neštěstí postihlo v červnu rodinu Pustkových z Kozlovic. Do jejich rodinného domu, který sousedí s pilou, udeřil blesk. Po následném mohutném požáru, jenž se rychle šířil kvůli uskladněnému senu, jej prakticky celý zničil. Charita rodině našla náhradní bydlení. Obecní úřad v Kozlovicích zorganizoval veřejnou sbírku.

Plameny krátce po poledni velice rychle zachvátily celé horní patro. Následně se rozšířily i do dalších místností. Naštěstí nikdo z rodiny nebyl zraněn. „Byla to rána jako z děla. Právě jsem se díval na televizi. Úplně se mi rozsvítila. Strašně jsem se zleknul. Potom jsem ji raději hned vytáhnul ze zásuvky a běžel se podívat ven, co se vlastně stalo. To už ovšem z domu souseda stoupal hustý dým,“ popisoval muž, který bydlí naproti. Více zde

Kvůli kotli dům lehl plamenem

Ohnivý kohout dal o sobě znovu výrazně vědět v Kozlovicích i počátkem září. Požár zachvátil starší rodinný domek. S plameny, které prakticky zničily celý objekt, bojovalo pět hasičských jednotek.

Událost se naštěstí obešla bez zranění. Pět obyvatel domu totiž stačilo před ohněm utéct. „Všichni obyvatelé domku - dvě dospělé osoby a tři děti již byly skutečně mimo nebezpečí. Během likvidace kolegové našli uvnitř desetikilogramové tlakové lahve s propan-butanem a svařovací soupravu s CO2. Když je vynesli, okamžitě je z bezpečnostních důvodů ochlazovali,“ vylíčil mluvčí hasičů Petr Faster. Více zde

Bezdomovec uhořel při požáru dřevěné garáže

Uhořelé tělo bezdomovce nalezli hasiči koncem ledna během likvidace požáru dřevěné garáže na ulici S. K. Neumanna ve Frýdku-Místku. Operační středisko hasičů se o požáru dřevěné garáže, která měla rozměry základny 6 x 2, 5 metru, dovědělo před jednadvacátou hodinou. „Na místo ihned poté vyjeli profesionální hasiči z Frýdku-Místku, kterým ještě vypomohli i dobrovolní hasiči z Frýdku.

Záchranáři při zásahu totiž pomocí termokamery objevili uvnitř již mrtvého jednašedesátiletého bezdomovce, který zřejmě v garáži přespával. Nikdo jiný se tu už nenacházel. Více zde

Tělo uhořelého bezdomovce našli hasiči v boudě

Další uhořelé tělo muže našli hasiči v říjnu při likvidaci požáru boudy na ulici Bohuslava Martinů ve Frýdku-Místku. Policisté dosud ovšem nevyloučili ani verzi, že plameny měly zahladit důkazy po násilné smrti.

Hasičům se podařilo oheň, který způsobil předběžnou škodu za deset tisíc korun, uhasit až tři hodiny po půlnoci. Až v tuto dobu mohli do vyhořelého objektu vstoupit. Uvnitř je čekal děsivý pohled. „Mezi ohořelými troskami objevili značně ohořelé lidské tělo. Proto ihned přivolali policisty. O místě bylo známo, že zde přebývají lidé bez domova, tudíž jsme okamžitě rozjeli pátrání právě mezi bezdomovci. Nalezené ostatky by měly patřit třiačtyřicetiletému muži z Frýdku-Místku,“ uvedl po události tiskový mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec. Mrtvé tělo následně převezli kvůli nařízené soudní pitvě. Policejní mluvčí navíc naznačil, že se kriminalisté budou zabývat i verzí, jestli muže náhodou někdo nezabil. Založením požáru se mohl snažit zahladit všechny stopy.

Místo, kde se nešťastná událost odehrála, bylo nejspíš prokleté. Před dvěma roky zde opilý muž sekerou usmrtil ženu, která v plechové boudě rovněž přespávala. Více zde


U oběti museli zkoumat DNA

Tragický konec měl komplikovaný zásah hasičů u požáru, který 7. listopadu zničil dřevěnou chatku v malenovické osadě. Při rozebírání konstrukce a dohašování objevili ohořelé torzo člověka. Na místo vyjeli frýdecko-místečtí profesionálové, ale i dobrovolné jednotky z Frýdlantu nad Ostravicí a Čeladné. Vysoké plameny viděli již z dálky.

„Hasiči museli k chatové osadě projet asi půl kilometru po louce a asi dvě stě metrů natáhnout vodní vedení až k hořícímu objektu,“ řekl za hasiče Petr Kůdela. „I tak dostali požár pod kontrolu během necelé půlhodiny. Při dohašování a rozebírání zbytků dřevěných konstrukcí a rozhrabování objevili ohořelé tělo neidentifikované osoby,“ dodal.

„Tělo bylo značně ohořelé a nebyla možná jeho identifikace podle vzhledu,“ uvedl tehdy frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec. Policisté se nicméně domnívali, že se jednalo o 83letého muže, který do chaty každodenně dojížděl. Muž byl strýcem majitelky chaty. Byla nařízena soudní pitva, při které byly odebrány i vzorky DNA. Její zkoumání dalo vyšetřovatelům jistotu. „Párkrát za rok se takový případ objeví,“ řekl redakci Žurovec. Více zde

V Čeladné v létě shořela stolárna i s autem uvnitř

Na začátek letošního července zřejmě hned tak nezapomenou majitelé stolárny v Čeladné. Dílna tu shořela i s luxusním autem schovaným uvnitř.

Požár propuknul v pátek 4. července před pátou hodinou ranní. Se živlem bojovalo pět hasičských jednotek z celého okolí, přesto se škoda vyšplhala k deseti milionům korun. „O požáru stolárny v areálu bývalého zemědělského družstva mezi obcemi Čeladná a Pstruží informoval operační středisko hasičů dispečer Českých drah,“ informoval mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela. Hasiči však byli na místo přivoláni příliš pozdě.

Při jejich příjezdu už hořelo téměř v celé jednopodlažní zděné stolárně velké asi šedesát na dvanáct metrů. Majitel objektu měl navíc dvojnásobnou smůlu. Nejen že shořela dílna, ale také krásné auto. Více zde


MARTIN ŠRUBAŘ

MAREK CHOLEWA

JANA RUMIANOVÁ

Největšími požáry roku 2008 se bude Frýdecko-místecký a třinecký deník zabývat i zítra, 16. prosince, na stránkách pravidelné úterní přílohy Region Frýdecko-Místecko.