Výbuch nastal v úterý chvíli před 8. hodinou. "Ozvala se silná rána a okolím to otřáslo. Z budovy, kde je celnice, vyšel kouř a začali vybíhat lidé. Pak už začali přijíždět záchranáři. Popálené by měly být dvě ženy, ale jestli někdo zůstal uvnitř, to netušíme," řekl Deníku krátce po explozi muž, který jako řidič kamionu čekal před celnicí.

Na místo okamžitě po oznámení vyjeli záchranáři, hasiči a policisté. Následky exploze likvidovali hasiči ze sedmi profesionálních a dobrovolných jednotek. Hasiči zkontrolovali celou budovu, zda v ní někdo nezůstal a uhasili oheň způsobený explozí. 

"Hasiči dostali oheň pod kontrolu během několika minut, pak už obtěžoval okolí pouze silný kouř. Mimo jiné i proto, že nebylo jasné, zda všechny osoby unikly včas do bezpečí, dostali hasiči do rukou lopaty a vidle a vyhazovali sutiny a zbytky písemných materiálů z přízemních kanceláří oknem ven," informoval mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. 

Těžké popáleniny

Pohled na místo zásahu po explozi celnice v Paskově z paluby záchranného vrtulníku.

Nejvíce práce měli zdravotníci, na kterých závisela rychlá první pomoc a transport vážně zraněných do nemocnice.

"Na místě události zasahují naše pozemní posádky a z Ostravy přiletěl i vrtulník. Hlášena jsou těžká popálení několika osob," potvrdil v době zásahu mluvčí Záchranné služby MSK Lukáš Humpl.

Podle informací z místa byli při výbuchu v budově zraněni čtyři lidé. Další utrpěli jen drobná poranění, která si vyžádala jednorázové ošetření. Nejvážněji zraněnou ženu vzal na palubu vrtulník, který ji převezl na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Vrtulník se po předání jednoho pacienta vracel zpátky pro dalšího, kterého mezitím měli v péči záchranáři z pozemní posádky. Do stejné nemocnice byli transportováni také ostatní zranění. Vesměs utrpěli popáleniny. Některé lékaři je uvedli do umělého spánku, nebo byli v bezvědomí následkem exploze.

Jedna zraněná žena byla odvezena do nemocnice soukromým vozem. Jak se ukázalo, jednalo se o nejvážněji popálenou. Lidé ji odvezli do Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách, odkud byla okamžitě přeložena na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. 

"Po výbuchu z budovy vyletělo množství papírů a na zem dopadaly zbytky vytržených částí objektu. Za tím celním úřadem je soukromý autoservis a i tam došlo ke škodám. Tlaková vlna jim rozbila okna a promáčkla vrata od garáží. K výbuchu přitom došlo jen chvilku potom, co z ní odešel kolega, který tam byl na odbavení svého nákladu," dodal řidič kamionu, který událost sledoval.

Zraněno bylo pět žen a dva muži

Po zásahu a rozvezení zraněných do nemocnic mohli záchranáři zveřejnit přesné informace. Při události došlo ke zranění sedmi osob – pěti žen a dvou mužů. "Na základě prvotního hlášení bylo zvažováno povolání dalších záchranářských vrtulníků ze základen v Olomouci a Brně. Jejich zásah však nakonec nebyl potřebný a o postižené se plně postaraly posádky moravskoslezských záchranářů," uvedl mluvčí záchranné služby Humpl. 

Kdo byl zraněn:
Nejvážněji postižená sedmatřicetiletá žena byla do zdravotnického zařízení přepravena soukromým automobilem, ošetřovali ji až zdravotníci v ostravské Městské nemocnici. Odtud ji na pracoviště popáleninového centra následně transportovala posádka záchranné služby. Pacientka s popáleninami okolo 80% tělního povrchu byla v přímém ohrožení života a kritickém stavu.
Dalších šest osob bylo posádkami záchranné služby ošetřováno prvotně na místě události:
Dvě ženy středního věku, jejichž totožnost není ještě v tomto okamžiku definitivně ověřena, utrpěly vážné popáleniny na více tělních částech, v rozsahu okolo 40%. Jedna z pacientek musela být uvedena do umělého spánku, zasahující lékař u ní pak provedl zajištění dýchacích cest a byla připojena k přístrojem řízené ventilaci. Druhá postižená zůstávala v době zásahu záchranné služby při vědomí. Obě zraněné byly přepraveny vrtulníkem na popáleninové centrum FN Ostrava.
S vážnými popáleninami musela být ošetřena také osmatřicetiletá žena, kterou následně do ostravské Fakultní nemocnice přepravila pozemní posádka.
Šestatřicetiletý muž a pětačtyřicetiletá žena byli mimo přímé ohrožení života. Utrpěli středně závažné popáleniny v oblasti hlavy a horní končetiny, také oni byli po prvotním ošetření předáni do péče popáleninového centra FN v Ostravě.
S lehkým poraněním hlavy nepopáleninového charakteru vyvázl při výbuchu osmnáctiletý mladík, který byl transportován do Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách.
Zásah záchranné služby skončil předáním posledního pacienta ve zdravotnickém zařízení v 9.20h.
Ve čtvrt na dvanáct zasahovali záchranáři v souvislosti s událostí znovu. Ošetřit museli dvě ženy s příznaky akutní stresové reakce a interními obtížemi. Posádka rychlé zdravotnické pomoci je následně transportovala na interní ambulanci nemocnice ve Frýdku-Místku.

„V naší nemocnici bylo přijato celkem šest pacientů, všichni na popáleninovém centru. Čtyři z nich jsou na jednotce intenzivní péče, přičemž stav jednoho pacienta je velmi vážný," potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Tomáš Oborný.

Co způsobilo výbuch?

Hasiči a policisté vyšetřují, co bylo příčinou exploze. Vyšetřování se účastí také policejní pyrotechnik. V úvahu přichází plyn nebo některá z odbavovaných zásilek. Celnice je součástí velkého kontejnerového terminálu vybudovaného v areálu bývalého černouhelného dolu Paskov. Zásilky jsou odbavovány na několika celních úřadech v jedné budově. 

"Jedná se o administrativní budovu v našem areálu, kterou pronajímáme. Sídlí v ní celní úřad a další soukromé firmy," řekl mluvčí společnosti AWT Lukáš Kresač. 

„Stejně, jako ostatní složky Integrovaného záchranného systému, byli na místě přítomni také naši policisté. Evakuováno bylo bezmála 30 osob. Okolnosti se vyšetřují. Z dosavadního šetření vyplývá, že se v budově nenacházel žádný plynový rozvod a také přivolaný pyrotechnik předběžně vyloučil, jako možnou příčinu výbuchu nástražný výbušný systém. V současné době na místě události probíhá šetření, jehož cílem je zjistit informace a zajistit stopy, které povedou k objasnění příčin a okolností této exploze," řekl mluvčí Policie ČR Frýdek-Místek Vlastimil Starzyk.

Statika narušena není

"Protože výbuch hnul jednou z obvodových zdí celního úřadu, na místo byl povolán statik. Ten konstatoval, že nosné části nebyly narušeny, takže bude patrně stačit přestavět onu narušenou zeď. Žádné další nebezpečí pro okolí celního úřadu zřejmě nehrozí," dodal mluvčí hasičů Kůdela.