Akvabely aneb synchronizované plavání nyní začíná i v plaveckém oddíle ve Frýdku-Místku. „Je to nádherná dívčí disciplína. Již v září jsme zahájili nábor a zájem je velký,“ představuje projekt vedoucí plaveckého oddílu Iveta Ličmanová. Zdejší plavecký oddíl zahájil svou činnost před necelými třemi lety a plavci se již dnes mohou pochlubit celou řadou medailí. Neplavou zde jen děti a mládež, ale i dospělí. „Přicházejí k nám i lidé důchodového věku, kteří by se rádi naučili plavat. Naše nejstarší členka má dokonce 72 let, nejmladší jsou pětiletí. Zájemci k nám jezdí až z Ostravy, Kopřivnice a dalších měst. Plavání je sport pro všechny a pro každý věk,“ tvrdí.

Akvabely budou vítanou novinkou. Oddílů, které je provozují, je v České republice velice málo. V Moravskoslezském kraji zatím není ani jediný. „Nejbližší oddíl Synchronizovaného plavání je až ve Sportovním klubu Univerzity Palackého v Olomouci, s nímž máme dohodnutou úzkou spolupráci a naši trenéři už se školí. Součástí bude i baletní průprava pod vedením baletní mistrové Anny Chrapkové, gymnastická suchá příprava a tréninky. Bude to náročné, akvabela musí umět přibližně dvě stě základních figur. Pokud se vše podaří, poprvé bychom se představili veřejnosti již v polovině příštího roku, kdy tradičně pořádáme závody,“ dodává vedoucí oddílu.

Novinkou bude i ploutvové plavání a plavání s monoploutvemi, což je i závodní disciplína. I o to je už nyní velký zájem, zejména mezi chlapci a muži, hlásí se však i děvčata.

„Plavání je všeobecně jeden z nejlepších sportů, co se týče zdravotního hlediska. Velice rádi bychom jej zpřístupnili mnohem více dětem i dospělým, žel, pronájmy bazénů, kde plaveme, nejsou právě levné,“ shodují se trenérky. I v tom by pomohl grant z Programu Prazdroj lidem.

„Jsme skupinka nadšených lidí okolo vody, plavání a dalších aktivit. Naším cílem je vytvořit dětem svět, kde by se nebály poznat své možnosti, v němž by poznaly, že vytrvalost je jen přínosem. Nejen pro plavání, ale i pro život. Pak poznají samy sebe. Poznají, že si mohou věřit.“

Celkové náklady na projekt: 755 800 Kč
Požadovaná částka: 150 000 Kč
Kód pro DMS: DMS PLR15
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!