Ten příští – Stružielka 2011 - by se měl uskutečnit v červnu v Beskydech. Za ta léta se v něm už vystřídalo téměř tisíc dětí a mladých lidí od sedmi do pětadvaceti let z řad žáků z ostravské Múzické školy a specializovaného zařízení Stružielka v Čadci, kteří se tu pod dohledem zkušených pedagogů střídavě zabývají hudbou, tancem, divadlem a různými formami výtvarných prací. Jsou mezi nimi nevidomí, neslyšící, děti s Downovým syndromem, mentálně retardovaní, vozíčkáři.

„Naším cílem je ulehčit život těm, k nimž se život zachoval macešsky. Nejtěžší pohled je na postižené děti a právě jim chceme pomoci,“ říká člen Rotary klubu Vladimír Adámek, který tábor organizačně zajišťuje již řadu let.

Padesátka českých a slovenských handicapovaných dětí, z nichž je čtvrtina romských, se učí formou estetických her vzájemnému soužití a toleranci. Tyto návyky si pak přenášejí i do všedního života. Týdenní program spočívá v dopoledních oborových dílnách a odpoledních výletech a doplňkových programech jako hipoterapie, sportovní aktivity a hry. Vyvrcholením tábora bývá každoročně improvizované divadelní představení, které předvedou svým rodičům a hostům z Rotary klubu a na němž se podílejí všichni táborníci, diváky dojme zpravidla až k slzám.

Pro všechny táborníky to je zkrátka týden, na který vzpomínají ještě i po mnoha a mnoha letech. „Mnozí z nich nám dodnes píší, i když už jsou dospělí,“ ukazuje dopisy a pohlednice, které jsou i po letech důkazem toho, že na Stružielku se nezapomíná. „Naším záměrem je přiblížit náš projekt i zahraničním Rotary klubům jako inspiraci pro jejich činnost,“ dodává závěrem Vladimír Adámek.

Celkové náklady na projekt: 300 000 Kč
Požadovaná částka: 200 000 Kč
Kód pro DMS: DMS PLR8
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!