Pavel vyhrál prezidentské volby se ziskem 58,32 procenta hlasů, Babiše volilo 41,67 procenta voličů. Pro generála ve výslužbě hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960 tisíc víc než pro šéfa hnutí ANO. Pavla si tak vybral rekordní počet voličů. Dosavadní prezident Miloš Zeman dostal nejvíc hlasů před pěti lety a to 2,85 milionu. Pavel zároveň zvítězil největším rozdílem, Babiše porazil o 16,6 procentního bodu.

„Jsem přesvědčen, že jste to nebyli vy, kteří dělali ty různé ataky,“ řekl. Zároveň poprosil Pavla, aby vyzval své voliče k uklidnění emocí. „Aby neničili majetek mého nejbližšího týmu, aby nenapadali jejich děti ve školách, aby lidi, kteří podporují hnutí ANO, nepřicházeli o práci, aby přestalo to násilí,“ uvedl Babiš.

Odmítl, že by dělal negativní kampaň, která ale byla v určitých fázích vyhrocená. Krátce před druhým kolem volby se začaly po internetu a přes e-maily šířit dezinformace o Pavlově úmrtí, odkazovaly na falešný web a údajné prohlášení jeho mluvčí. Policie se věcí zabývá. Babiš dezinformace tehdy odsoudil.

Babiš dvakrát mezi prvním a druhým kolem volby uspořádal tiskovou konferenci týkající se anonymních zásilek. Nejprve podle svých slov obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný své manželce, poté anonym vyhrožující mu smrtí v případě, že by ve volbách zvítězil.

Svět bez Babiše

Expremiér poděkoval své manželce Monice, která podle něj skvěle zvládla dobu prezidentské kampaně, hnutí ANO a svému týmu.

Prezidentská volba je novou motivací pro ANO, řekl Babiš. ANO je podle něj jediné, které pomáhá lidem. Občany vyzval k volbě nyní opozičního hnutí v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

„Přeju vám svět bez Babiše, zapomeňte na Babiše,“ řekl expremiér. „Zkuste žít bez Babiše, přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a večer usínat,“ uvedl. Předsednictvo ANO podle něj vyhodnotí kampaň a sdělí občanům další strategii, zasedne 8. února.

Babiš očekává, že ho Pavel jako prezident ke spolupráci osloví, pokud chce společnost spojovat. „Považuji za logické, že prezident republiky by měl jasně definovat, jestli chce mluvit s opozicí, nebo ne,“ poznamenal Babiš. Později v rozhovoru pro televizi Primu řekl, že osobně zatím nově zvolenému prezidentovi negratuloval, protože na něj nemá telefon.

Babišova tisková konference trvala pouze zhruba 11 minut, prostor pro dotaz dostaly pouze tři redakce, na dva poslední dotazy neodpověděl. Po prvním kole volby byl briefing dlouhý 45 minut, Babiš se při něm ostře vyjadřoval i proti svému protikandidátovi. Tentokrát se výraznějším atakům vyhnul. Na pódiu jej opět doplnili manželka Monika, členové předsednictva ANO nebo spolupracovnice Tünde Bartha.