Dodnes si pamatuju, jak jsem byla zklamaná, když v roce 1998 skončila Alena v soutěži Miss České republiky na druhém místě. Tehdy, když se ještě na volbu miss dívala celá rodina, byla totiž naší jasnou favoritkou. Satisfakce přišla o pár měsíců později, když Alena zabodovala na Miss World a umístila se v první pětce. Záhy začala pracovat jako modelka v Itálii, kde se díky účinkování v pořadu Torno Sabato stala veřejně známou osobou. Později si vzala slavného italského brankáře Gianluigiho Buffona, porodila dva syny, rozvedla se… A v Itálii žije trvale.

Tereza Hofová
Herečka Tereza Hofová: V současnosti žiju jen povinnostmi

„Na Italech mě bavilo, jak živě gestikulují, jak emotivně mluví. Takový způsob komunikace mi byl vždycky blízký a v Čechách mi u lidí chyběl. Teď, po letech života v této zemi, se přiznám, že mi to věčné rozhazování rukama už leze trochu na nervy a naopak si užívám náš český klídek,“ přiznává bývalá miss, která už má i italské občanství, a dodává, že nejvíc ze všeho jí v Itálii chybí české jídlo.

Kulajda, to je moje!

Na těstoviny si totiž Alena moc nepotrpí. „Italové do nich dávají většinou jen rajčatovou omáčku, to už si, paradoxně, radši zajdu v Praze do italské restaurace, kde je dělají i s česnekem a smetanovou omáčkou. A vůbec, omáčky miluju! Třeba kulajdu, zelňačku, gulášek mám ráda, nebo klidně i buřtguláš. Když za námi do Itálie přijede mamina, vykoupí tady řeznictví a vaří a vaří… Já si to pak všechno zamrazím a postupně to s klukama jíme. Oba jsou omáčkoví stejně jako já,“ rozkrývá Alena svoji vášeň pro českou kuchyni, včetně českého chleba.

„S tátou se vždycky smějeme, že když za námi s maminou jedou, ‚pašujou‘ v kufru několik pecnů. Stejně jako omáčky si je pak hezky uložím do mrazáku a mám radost, že mám zásobu.“

Kolagen
Je kolagen všemocný? Želatina, vývar ani tatarák ho tělu nedoplní

A na čem ještě kromě omáček a českého chleba ujíždí, jsou paštiky Májka. „Ty si vozím domů v obrovském množství,“ popisuje modelka a dodává, že má zřejmě dobrý metabolismus, protože toho sní poměrně dost, aniž by zvlášť přibírala. „Když vařím pro sebe a svého přítele, vždycky mu nandavám stejnou porci jako sobě a někdy se stává, že po něm se slovy ‚Už nebudeš?‘ ještě dojídám. Prostě mi chutná! A když mi sem tam nějaké to kilo vyskočí nahoru, tak to moc neřeším, pěkně ho zamaskuju oblečením a nikdo nic nepozná,“ směje se.

Občas se něčím namažu

V kondici se pak bývalá miss udržuje díky pilates, chodí do posilovny… „A taky se spolu s mojí kamarádkou věnujeme ‚chodoběhu‘ – v praxi to vypadá asi tak, že já jdu a ona vedle mě běží, protože má o dost kratší nohy než já. Když tedy já udělám jeden krok, ona musí popoběhnout, aby mi stačila. Navíc si u toho ještě stačíme skvěle pokecat. Zrovna nedávno jsme se nějak ztratily a místo klasických šesti sedmi kilometrů jsme jich daly asi patnáct!“

Pilates
Zázraky pilates: řeší problémy s otěhotněním i prostatou. Umí ale mnohem víc

Co se týká další péče o sebe, sází modelka na baňkování, které jí krásně uvolní a rozproudí lymfu. „Na baňkování chodím ke svojí další kamarádce, protože to dělá moc dobře a díky ní mě přestala bolet hlava. K nikomu jinému bych nešla, protože nemám moc ráda, když na mě sahají cizí lidi,“ vysvětluje Alena. Ani na wellness nebo lázně ji moc neužije, navíc má nízký tlak, takže v sauně je jí na omdlení.

„A na kosmetiku už vůbec nechodím. Když jsem to v minulosti zkoušela, neměla jsem z toho dobrý pocit a zdá se mi, že pleť se mi po ošetření ještě zhoršila,“ říká Alena s tím, že jediný krém, který si nanáší na pleť pravidelně, je v letním období ten s ochranou proti slunci, konkrétně od značky Helios Care, která se ale v Česku zatím ještě neprodává. „Jinak to nepřeháním – občas se prostě něčím namažu,“ dodává.

Krémy věk nezastaví, vrásky ano
Krémy věk nezastaví, vrásky ano. Je ale potřeba dodržovat pravidla

Kadeřníka za manžela!

„Dlouhé vlasy nosím odjakživa. Na kluka jsem byla jenom jednou, to bylo v době, kdy máma byla delší dobu v nemocnici a tátu nebavilo mě denně česat, tak mě nechal ostříhat,“ vzpomíná Alena a pokračuje: „Poslední čtyři roky mi vůbec vlasy nerostly, to až teď. Takhle dlouhý jsem je snad nikdy neměla! Mám pocit, že jsou i zdravější, těžko říct, čím to je,“ přemýšlí bývalá miss, která by brala kadeřníka za manžela, ideálně Martina Tyla.

„Já bych si přála vzbudit se ráno a hned se mu svěřit do péče, alespoň aby mi to vyfoukal vepředu. Vlasy se mi dost krepatí, hlavně když jsem někde u vody, což nesnáším,“ přiznává Alena, která prý z vlasů vždycky měla největší komplex. „Moc mě ani nebaví chodit do kadeřnického salonu, je tam hluk a je to pro mě vlastně ztráta času, ale protože už potřebuju pravidelně barvit, tak tam musím, ale nerada,“ komentuje svou vlasovou péči.

Rodinný teambuilding

Přestože žije modelka a moderátorka od svých rodičů poměrně daleko, je s nimi často v kontaktu. „Voláme si tak obden, někdy i denně a s maminou je to vždycky tak na hodinu. Kluci se mě pak ptají, jestli vím, jak dlouho jsem zase telefonovala, a nechápou, co spolu pořád řešíme. Já jsem s našima opravdu strašně ráda, spolu si to užíváme. I když jsem se od nich v osmnácti odstěhovala, každý den jsem se pak scházela s mamkou na kafe,“ říká Alena, která pro své nejbližší každý rok organizuje takzvaný rodinný teambuilding.

„To je takový náš čas. Sejdeme se s klukama, s našima a s mojí ségrou a jedeme někam na dovolenou. Většinou objevujeme můj druhý domov, krásné jsou třeba italské ostrovy. A mluvíme jen česky.“

Kaley Cuoco je jedna z nejlépe placených hereček současnosti
Jizvy hvězd: Sharon Stone má šrám na krku, Kaley Cuoco hrozila amputace nohy

Její synové ale češtinu moc nezvládají, i když se prý snaží: „Vím, že je to moje chyba, měli jsme je s manželem vychovávat dvojjazyčně, ale stejně věřím, že to ještě doženou. Česko mají rádi, milují třeba pražské jump arény, aquaparky, nebo velká hřiště typu Mirákulum. Tyhle aktivity v Itálii zas tak moc neděláme a podle kluků jsou v Česku i lepší.“ Mimochodem, české kořeny Davida Lea a Louise Thomase se projevují i tím, že si chlapci oblíbili opékání buřtů.

Časté cestování pak Alenu vytrénovalo natolik, že je vždy dobře vybavená a připravená na všechno. „Mám obrovskej kufr – loďák, a v něm všechno, co bych mohla potřebovat, včetně zimní a letní lékárničky, takže jsou tam přípravky jak na alergie, průjem, zácpu, tak i na kašel, rýmu…Velmi se mi to osvědčilo, díky tomu jsem na cestách nikdy nemusela nic složitě shánět,“ popisuje svůj systém praktická matka.

Made in Italy
Naj Oleari je módní značkou s nezaměnitelnou identitou a italským šmrncem, kterou si nelze splést s žádnou jinou. V 80. letech minulého století se stala skutečným fenoménem a její kousky zdobené originálními vzory, často inspirované přírodními motivy, nemohly chybět v šatně žádné milovnice trendů. Designéři přirozeně čerpají z krás okolní krajiny, z úchvatné přírody i optimistického vnímání budoucnosti. Naj Oleari nedávno vstoupila na český trh i se svou kosmetikou. Uvedení beauty řady se zúčastnila i Alena Šeredová, která se v Česku současně stala její ambasadorkou. Produkty Naj Oleari jsou k dostání exkluzivně v parfumeriích FAnn.

MONIKA GRAFKOVÁ