Přestože většinu informací najdou na internetu nebo si je řeknou dospívající děti mezi sebou, není nad starou dobrou knihu. Podle knihovnice z Krajské vědecké knihovny je u dospívajících oblíbená Kateřina Janouchová, autorka řady románů pro děti a dospělé a populárně naučných publikací.

Poučení o vztazích a sexu v podání přiměřeném věku obsahují knihy Jak jsem přišel na svět (pro mladší děti) a O lásce a sexu (pro dospívající).

Poslední zmíněná je určená především mladým dívkám začínajícím si klást otázky týkající se vlastního těla, lásky a sexu. Autorka zde velmi odvážně probírá nejcitlivější a dodnes do určité míry tabuizované otázky ohledně sexuálních prožitků a milostných vztahů, kterými se v pubertě zabývá snad každá dívka.

„Čtenáři zde najdou spoustu užitečných informací o lásce, zamilování, polibcích, ale i o onanii, sexuálních fantaziích, o pohlavních chorobách a prevenci, takže knihu lze do určité míry považovat za jakousi učebnici, psanou velmi nenásilnou a pro mladé lidi snadno stravitelnou formou bez jakéhokoli moralizování a zákazů,“ uvádí v anotaci internetový knižní obchod Kosmas.cz.

Dětství se zkracuje

Další zajímavá kniha o dospívání je od Roberta Winstona, který napsal řadu naučné a odborné literatury pro děti a mládež. Titul Dospívání: Spolu to zvládneme - obrázkový průvodce základy biologie, sexuologie a psychologie je velmi citlivě a stručně napsaný. Díky přehlednému grafickému zpracování se čtenář v knize lehce zorientuje a rychle v ní najde potřebné informace. Na vzniku knihy se podíleli zkušení odborníci, jejichž informace a podněty mají pomoct všem zúčastněným proplout tímto složitým obdobím bez nehod.

Za zmínku stojí také kniha Dospívání od Jany Marhounové. Autorka se zaměřuje na nebezpečí „šikmé plochy“ ve zranitelném věku. Sleduje v širokém záběru vývoj dítěte od prvopočátku až po ukončení jeho dospívání. Marhounová se opírá o značný počet rozličných českých i zahraničních výzkumných prací, majících v teoretické rovině často univerzální a ve většině případů i nadčasovou platnost, ty jsou však v knize ilustrovány konkrétními, vždy k jednotlivému problému se vztahujícími případy.

V dnešní moderní době se dětství zkracuje. Tlak na výkon, učení, zodpovědnost a na úspěch je ve společnosti velmi silný. A tak i puberťáci jsou vystaveni mnohem větším nejistotám a změnám, jaké jejich rodiče nezažívali. Tyto knihy tak celé rodině mohou pomoci projít komplikovaným obdobím dospívání.