Patronát nad nimi bude mít běžec Jakub Holuša, medailista z několika světových a evropských šampionátů a účastník trojích Olympijských her. Čokoládová tretra se uskuteční od června do září ve 13 městech na Moravě a ve dvou na Slovensku. Děti od 6 do 11 let se utkají o postup do finále během Zlaté tretry Ostrava. Závodit budou v běhu a ti nejstarší také v hodu raketkou.

"Vloni testovaný celorepublikový systém, kdy základní kola mohly pořádat všechny školy v celé republice, se nám osvědčil. Ale rozhodli jsme se vrátit k dřívějšímu konceptu. Zejména s ohledem na současná opatření je mnohem přijatelnější. Jednotlivá kola pořádáme ve spolupráci s místními atletickými oddíly a stadiony jsou otevřené úplně všem zájemcům. I dětem, které nejsou organizované v žádném klubu. Já se těším hlavně na hod raketkou. Moc rád bych viděl záblesky nové generace se správným švihem v ruce," říká s úsměvem Jan Železný, patron celého projektu, světový rekordman a ředitel Zlaté tretry Ostrava – World Athletics Continetal Tour Gold.

Každý závod Čokoládové tretry má svého ambasadora z řad úspěšných atletických osobností. Do závodů se mohou zapojit děti z celého Česka, stejně jako na Slovensku, kde se Čokoládová treta koná také a to už počtvrté. Na tamní závody dohlídnou sprinter Ján Volko a sestry skokanky, Danka a Janka Velďákovy. Do mezinárodního semifinále Čokoládové tretry v Ostravě 7. 9. postoupí ze Slovenska celkem 80 dětí. Soupeřit budou s 312 dětmi z Česka. Polsko, vzhledem k současné situaci, zatím ještě s uspořádáním závodu váhá. Vrcholem snažení všech dětí bude opět finále v rámci už 59. ročníku Zlaté tretry Ostrava - World Athletics Continetal Tour Gold v úterý 8. září. Věkové kategorie pro rok 2020 jsou: 100 m ročníky 2013/2014, 200 m ročníky 2011/2012 a 300 m a hod raketkou ročníky 2009/2010.

Tradičně je součástí tour i bohatý doprovodný program. Kromě nepostupového závodu pro nejmenší děti, stálic jako je Atletika pro děti, herní zóna se soutěžemi, sladké odměny pro všechny děti či originální medaile pro první tři v kategorii, bude letos provázet každý závod také veselá moderátorská dvojice Jounas a Radkolf. „I přes složitou situaci, se nám podařilo omladit tým a přidat také aktivitu pro rodiče. Úplně poprvé v historii změří své síly nejen děti, ale i dospělí ve speciální mobilní workoutové zóně, kterou připravil ostravský WO Club. Jak na to, jim ukáží mimo jiné i mistři republiky a reprezentanti v tomto stále populárnějším sportu jako Monika Najdenová nebo Tomáš Elbej. Na hrazdách, bradlech, žebřících mohou všichni zkusit posilování s vlastním tělem, které je nejen pro atletiku ideální. Myslím, že malí i velcí se mají na co těšit,“ říká manažerka projektu Šárka Mokrá.

Online přihlášky jsou spuštěny. Rodiče mohou děti přihlásit do libovolného základního kola v dané věkové kategorii. Registrace na závod se uzavírá vždy ve 20:00 den před uskutečněním daného závodu. Aktuální informace vždy najdete na www.cokoladovatretra.cz, facebook.com/cokladovatretra nebo na uvedených kontaktech.

Organizace bude podřízena aktuálním vyhlášením vlády České republiky.