Náročné opravy se Aneta Novák Ševčíková s manželem nezalekli a vykouzlili ze staré rozpadající se stodoly kouzelné místo. „Celou rekonstrukci statku jsme dělali deset měsíců, ale stranou šla naše práce i jakýkoliv společensky život,“ říká paní Aneta. Do té doby už sice něco sem tam svépomocí opravili, ale nikdy se nepustili do projektu v takovém rozsahu.

Chatu má dnes jako ze škatulky.
Koupila chatu, třikrát na ni spadl strom. Žena se naučila trpělivosti i řemeslu

Jak Aneta Novák Ševčíková uvádí, když holt nejsou lidi, anebo za svou práci požadují nesmyslné ceny, tak se člověk raději spoustu věcí naučí sám.

„Vlastně jsme si kromě fasády dělali celý dům svépomocí. Na odborné práce, jako jsou voda, elektřina a další, jsme si museli vzít odborníky. Měli jsme i pár dobráků, kteří nás okradli. Za mě je nepochopitelné okrádat někoho, kdo vám dá práci, ale, bohužel, to je zřejmě běžná praxe. Dnes si už dáváme větší pozor na to, koho najímáme. Nakonec je lepší zabrat a řadu věcí zkusit sám,“ říká.

Obytná stodola. Podívejte se:

Zdroj: Youtube

A jako většina kutilů se zkrátka většinu věcí učili, jak se říká, za pochodu. Rekonstrukce už rozbila nejeden pevný vztah: „Krizi jsme neměli, my jsme se hroutili společně,“ glosuje paní Aneta.

Skleněná vrata jsou nepřehlédnutelná

Dominantou budovy jsou skleněná vrata. „Chtěli jsme, aby vynikla původní podoba stodoly, ale aby také dostala i trochu modernější nádech. Vzhledem k tomu, že stodoly nemají většinou žádná okna a my jsme do ní chtěli dostat i dostatek denního světla, rozhodli jsme se nahradit klasická vrata skleněnými,“ vzpomíná paní Aneta.

Nechali si je tedy nacenit od několika firem a živnostníků, ale rozpočet na celkovou rekonstrukci byl, jak už to bývá, omezený a nemohli si tedy dovolit vrata na zakázku.

Stodola se stala oblíbeným a vyhlášeným místem pro pořádání svateb i jiných oslav.Stodola se stala oblíbeným a vyhlášeným místem pro pořádání svateb i jiných oslavZdroj: se souhlasem Anety Novák Ševčíkové

„Nakonec jsme našli řešení, které bylo asi o 70 procent levnější než nabídkové ceny. Jelikož se jedná o nevytápěný prostor, neřešili jsme izolaci. Kovář nám svařil rám na míru otvoru, následně jsme si podle rozměrů nechali nařezat tabule z bezpečnostního skla a každou tabulku jsme poté ručně nalepili. Nejhorší částí práce bylo odstraňování silikonu ze skla,“ usmívá se paní Aneta a dodává, že jejich zálibou je vymýšlet způsoby, které rekonstrukci zlevní.

Fasáda byla tvrdým oříškem

Dalším oříškem byla fasáda stodoly. Původní cihly nebyly úplně vzhledné, rozhodli se tedy dát na radu starších a zkušenějších členů rodiny a použít stříkaný štuk s tekutým sklem.

„Údajně se to takto dělalo dříve a je pravda, že na cihlách drží a vypadá skvěle,“ pochvaluje si opravu zdi. O dřevěné obložení se již postaral truhlář. Původní obložení totiž bylo třeba vyměnit. Finální smrková prkna jsou kartáčovaná, opálená a chemicky ošetřená.

Terasa k příjemnému posezení
Tři domky čelí drsné Šumavě. Uvnitř ale připomínají ráj na zemi

Střecha byla asi osm let po výměně, takže mladí manželé ušetřili hodně finančních prostředků. Rekonstrukce exteriéru, tedy obložení a skleněná vrata, je vyšly na zhruba 75 tisíc korun.

Rekonstrukce interiéru, jehož součástí bylo dozdívání, poklop, který nahradil vstup do sklepa, betonová podlaha, jež se stala nejdražší položkou, nová elektřina a další drobné věci stály odhadem asi 190 tisíc korun.